Nerwica a stres, różnice i podobieństwa.

Materiały komentarzy 21 »

Często mylimy pojęcia nerwicy i stresu. Mówimy, że jesteśmy znerwicowani gdy tymczasem jesteśmy zestresowani. Czasami jest na odwrót ktoś funkcjonujący w ustawicznym stresie nie zdaje sobie sprawy, że ma nerwicę. Nerwica jest ucieczką, usprawiedliwianiem naszych problemów, czasami ucieczką dla korzyści. Stres to przeciążenie trudnymi sytuacjami -stresorami, może prowadzić do poważnych następstw psychosomatycznych czyli schorzeń  takich jak nadciśnienie, choroba wieńcowa serca, cukrzyca, astma oskrzelowa, choroba wrzodowa żołądka czy wrzodziejące zapalenie jelit.

Kliknij aby przeczytać cały wpis »

Depresja – kalectwem duszy

Materiały komentarzy 178 »

Trzeba mieć dużo wyobraźni i zdolności wczuwania się, by wejść w świat depresyjny. A trzeba jednak wejść w ten świat, aby choremu naprawdę pomóc”. Antoni Kępiński

Kliknij aby przeczytać cały wpis »

SCHIZOFRENIA

Materiały komentarze 84 »

Schizofrenia to rak duszy. Kiedy rozmawiam z chorym, dotkniętym tą chorobą to mam wrażenie, że ktoś odgrodził nas mleczną szybą,  to spotkanie z człowiekiem we mgle….Marek Juraszek

Kliknij aby przeczytać cały wpis »

Sen! Zaburzenia snu

Materiały komentarzy 65 »

Czym tak właściwie jest sen i dlaczego tak często bywa zaburzony?

Kliknij aby przeczytać cały wpis »

Stres a wypadanie włosów

Materiały komentarzy 28 »

Stres jest nierozerwalnie związany z naszym życiem i sam w sobie nie  jest szkodliwy, to co może nam zaszkodzić to nieumiejętność radzenia sobie ze stresem. Stres to inaczej przeciążenie. Stres jest naturalnym składnikiem życia. To stan wzmożonego napięcia wewnętrznego,  zaś sytuacja która go  wywołała nosi nazwę stressora.

Kliknij aby przeczytać cały wpis »

SZOK!!! W szponach obsesji czyli owładnięcie władzą. Polityk bez empatii. Czy to już choroba?

Materiały komentarzy 61 »

Inwazja głupoty. W szponach obsesji czyli owładnięcie władzą. Polityk bez empatii. Czy to już choroba?

Owładnięcie żądzą władzy jest stanem uzależnienia od sprawowanej władzy , powodującym zaburzeniem równowagi pomiędzy nią a innymi ważnymi sferami naszego życia. Granica rozdzielająca uzależnienie od sprawowania władzy od nałogu jest bardzo subtelna, łatwo ją przekroczyć nie zdając sobie z tego sprawy.

Kliknij aby przeczytać cały wpis »

STOP! 6-latek w szkole, ustawowy bubel

Materiały komentarzy 321 »

Chore pomysły chorych ludzi.

Pomysłodawcy powinni zasięgnąć opinii psychologów zajmujących się rozwojem psychiki 6 – latka.

Czy we wszystkim musimy doganiać Unię Europejską? Wykształcimy małe cyborgi, znakomicie orientujące się w informatyce, matematyce, a nie będące w stanie serdecznie i szczerze z uczuciem przytulić młodszego braciszka, pogłaskać pluszowego misia. To z nich w późniejszym okresie będą rekrutować się młodzi pacjenci poradni psychologiczno-pedagogicznych, a potem poradni psychiatrycznych.

Kliknij aby przeczytać cały wpis »

Samobójstwa

Materiały komentarze 54 »

wg WHO 1300 osób dziennie ginie w wyniku zamachu samobójczego, tj. 350 tys. osób rocznie: 1/ 100 tys.w Egipcie, 40/100tys. na Węgrzech 10/100tys.* Polska, USA, Kanada, Bułgaria Obserwuje się niepokojący wzrost liczby samobójstw wśród młodzieży do 20 r.ż. 2­3 razy częściej mężczyźni, samotni, owdowiali. Wysoki wskaźnik wśród studentów, policjantów, żołnierzy, lekarzy. Częściej wiosną i jesienią, rzadziej w grudniu, styczniu, lutym.

Kliknij aby przeczytać cały wpis »

Mobbing

Materiały komentarze 62 »

Mobbing – przemoc psychiczna. Mamy z nią do czynienia tam gdzie ludzie przebywają ze sobą w grupie przez dłuższy czas ­ w szkole, wyższej uczelni, w miejscu pracy, w policji, wojsku, w rozmaitych stowarzyszeniach, wspólnotach a także w rodzinie.

Kliknij aby przeczytać cały wpis »

Stres

Materiały komentarzy 30 »

Stres jest nierozerwalnie związany z naszym życiem. To przeciążenie naszego umysłu, stan wzmożonego napięcia wewnętrznego, który jest naturalnym składnikiem życia.

Kliknij aby przeczytać cały wpis »