Audycja – zaburzenia psychosomatyczne

Choroby psychiczne Brak komentarzy »

Zapraszamy do odsłuchania audycji Programu 1 Polskiego Radia dotyczącego zaburzeń psychosomatycznych. W roli eksperta dr Marek Juraszek.

Kliknij aby przeczytać cały wpis »

Audycja – Ujarzmić depresję

depresja Brak komentarzy »

Zapraszamy do odsłuchania fragmentu reportażu Radia Szczecin pt. „Ujarzmić depresję”. W roli eksperta dr Marek Juraszek.

Kliknij aby przeczytać cały wpis »

Audycja – Zdrowie Psychiczne Polaków

Audycje Brak komentarzy »

Zapraszamy do odsłuchania audycji Programu 1 Polskiego Radia dotyczącego zdrowia psychicznego Polaków. W roli eksperta dr Marek Juraszek.

Kliknij aby przeczytać cały wpis »

Uzależnienie niejedno ma imię

Uzależnienie Brak komentarzy »

Słowo „uzależnienie” zagościło w naszych słownikach na dobre. Powszechnie znane uzależnienie od alkoholu, papierosów czy narkotyków nie robią już na nas tak dużego wrażenia jak kiedyś. Zdążyliśmy się do nich przyzwyczaić i w jakiś sposób oswoić się z tymi pojęciami. Emocje wzbudzają natomiast inne uzależnienia, które wydają nam się nielogiczne, a wręcz niedorzeczne. Pamiętajmy jednak o tym, że mogą one dotyczyć każdego z nas.
Uzależnienie niejedno ma imię

Uzależnienie od zakupów

Zakupoholizm pierwszy raz został opisany przez Kraepelina i Bleulera na początku XX wieku. Polega on na kompulsywnym kupowaniu różnego rodzaju rzeczy, które często nie są nam wcale potrzebne. Ludzie cierpiący na zakupoholizm bardzo często mają wyrzuty sumienia po dokonanej transakcji, a dodatkowo potrafią doprowadzić się do ruiny finansowej. Znane są liczne przypadki osób popadających w coraz to większe długi, poprzez zaciąganie kredytów i chwilówek na zakupy. Uzależnieni od kupowania bardzo często rekompensują sobie w ten sposób nieumiejętność walki ze stresem i problemami życia codziennego.

Uzależnienie od cukru

Kto z nas nie lubi od czasu do czasu popełnić małego grzeszku i zjeść czegoś słodkiego? Okazuje się, że coraz większa ilość ludzi na całym świecie wykazuje objawy mogące świadczyć o uzależnieniu od cukru. Mowa oczywiście o tym cukrze, który produkowany jest dzięki ludzkiej ingerencji – przecież gotowana marchewka nie wzbudza w nas tyle entuzjazmu co paczka chipsów czy wafelki. Osoby uzależnione od cukru czują praktycznie ciągłą potrzebę jedzenia przetworzonych rzeczy. Walka z tą chorobą jest niezwykle trudna, ponieważ obecnie cukier dodawany jest praktycznie do wszystkiego.

Uzależnienie od seksu

Wielu osobom wydaje się, że uzależnienie od seksu to nie lada frajda i przyjemność. Nic bardziej mylnego. Osoby zmagające się z tą chorobą odczuwają niezwykle silną potrzebę utrzymywania kontaktów seksualnych, niekoniecznie z jednym partnerem. Wzmaga to m. in. ryzyko zachorowania na szereg chorób przenoszonych drogą płciową. Satysfakcja odczuwana przez seksoholika jest krótkotrwała i napędza do podejmowania kolejnych, często ryzykownych czynności seksualnych.

Uzależnienie od kłamstwa

Myślę, że w tym momencie wielu z Państwa łączy uzależnienie od kłamstwa z polityką. Pseudologia zwana również zespołem Delbrücka to patologiczna skłonność do kłamania, polegająca na tym, iż osoba kłamiąca w pewnym momencie przestaje oddzielać prawdę od wymysłów własnej wyobraźni. Co ciekawe, pseudologia może być wynikiem przebytych chorób mózgu.

Uzależnienie od operacji plastycznych

Uzależnienie od różnego rodzaju zabiegów estetycznych możemy bezpośrednio łączyć z dysmorfofobią. Jest to zaburzenie psychiczne opisywane jako „lęk przed brzydotą”. Osoby cierpiące na tę przypadłość są przeświadczone o swoim nagannym wyglądzie, a w swojej urodzie zawsze znajdą jakiś defekt. Skutkiem jest ciągła chęć poprawiania wyglądu m. in. za pomocą operacji plastycznych.

Uzależnienie od opalania się

Tanoreksja, czyli uzależnienie od opalania się, obserwowane jest głównie u młodych kobiet. Wpływ na taki rozwój rzeczy ma niewątpliwie kultura zachodnia – smukłe, opalone ciała uznawane są za jeden ze współczesnych kanonów piękna. Niestety, uzależnienie od opalania może mieć opłakane skutki np. w postaci nowotworu skóry.

Nietypowe uzależnienia to temat rzeka – moglibyśmy je wymieniać godzinami. Ważne jednak jest, aby niepokojące objawy bądź zachowania konsultowane były ze specjalistami. Ludzie często chcą leczyć skutki, a nie przyczyny. My natomiast musimy pamiętać o tym, że przysłowiowa ryba psuje się od głowy, a naprawić możemy ją dzięki pomocy psychiatry.

Kliknij aby przeczytać cały wpis »

Przemoc seksualna w Polsce

Ludzie i społeczeństwo Brak komentarzy »

Ze względu na płeć, kobiety są poważnie narażone na doświadczenie przemocy seksualnej. W wielu przypadkach gdy dojdzie do tragedii, postanawiają milczeć. Dzieje się tak, ponieważ strach przed oprawcą, wstyd, zażenowanie oraz obawa przed napiętnowaniem ze strony społeczeństwa są na tyle silne, iż kobiety wolą zachować tę tragedię dla siebie. Czy rzeczywiście w samym środku XXI wiecznej Europy, jakakolwiek ofiara przemocy seksualnej zasługuje na takie traktowanie?

Przemoc seksualna w Polsce

Kliknij aby przeczytać cały wpis »

Terrorysta za ścianą

Ludzie i społeczeństwo Brak komentarzy »

Z pozoru kochający mąż i ojciec, szanowany prezes, człowiek oczytany, wykształcony, empatyczny i inteligentny. W domowym zaciszu, z dala od znajomych i sąsiadów zmienia się w istnego potwora, terroryzującego własną rodzinę…

Terrorysta za ścianą

Kliknij aby przeczytać cały wpis »

Zaburzenia snu – czy są dla nas niebezpieczne?

Bezsenność Brak komentarzy »

Coraz więcej osób zmaga się z różnego rodzaju zaburzeniami snu. Przyczyny takiego stanu rzeczy możemy dopatrywać się m. in. w nadmiernym stresie, depresji czy też nieprawidłowej higienie snu. Czy z bezsennością można więc sobie poradzić? Jak najbardziej. Wpierw przyjrzyjmy się jednak rodzajom bezsenności.

Zaburzenia snu - czy są dla nas niebezpieczne?

Kliknij aby przeczytać cały wpis »

Czy jesteś chory na FOBO?

Różne Brak komentarzy »

Wraz z postępem cywilizacyjnym odkrywamy coraz to więcej nowych chorób i przypadłości, które objawiają się w przeróżny sposób. We współczesnym świecie ludzie, zarówno młodsi jak i starsi, masowo chorują na tajemniczą przypadłość o nazwie FOBO. Czy to już epidemia?

Czy jesteś chory na FOBO?

Kliknij aby przeczytać cały wpis »

Polska w depresji

Ludzie i społeczeństwo Brak komentarzy »

Stan zdrowia psychicznego Polaków jest wręcz katastrofalny. Z raportu NIK wynika, że nasi rodacy coraz częściej przebywają na zwolnieniach lekarskich z powodu problemów psychicznych. Łącznie 9,5 mln dni i to jedynie w przeciągu 6 miesięcy. Jest tragicznie, ale czy może być jeszcze gorzej?

Polska w depresji

Kliknij aby przeczytać cały wpis »

Motywacja i jej rodzaje

Ludzie i społeczeństwo Brak komentarzy »

Ostatnimi czasy coraz więcej słyszy się o motywacji. Poradniki i szkolenia motywacyjne pojawiają się tak szybko jak grzyby po deszczu. Pomiędzy publikacjami służącymi wyłącznie do zarabiania pieniędzy trzeba umieć odnaleźć prawdziwie wartościową treść.

Motywacja

Kliknij aby przeczytać cały wpis »