Koloroterapia

Gama barw wchodzących w skład światła ma wpływ na wszelkie czynności organizmu nie podlegające naszej woli takie jak bicie serca, krążenie krwi, oddech a nawet nasz stosunek do otoczenia.

Ojcem koloroterapii jest Avicenna ­ arabski filozof i lekarz XI wieku. Uważał on, że właśnie kolor jest najważniejszym czynnikiem uzdrawiającym. W starożytności barwami i muzyką leczyli Pitagoras i ojciec medycyny ­Hipokrates.

Kolor Wpływ na psychikę Zalecany w chorobach
Czerwony - pokonanie zmęczenia - zwiększa siłę przebicia - pobudza - grypa - przeziębienie - nadciśnienie - tachycardia
Różowy - omaga odreagować stres ­- pomaga pozbyć się zmęczenia - skurcze serca - astma - można przytyć!
Burgund - wzmacnia aktywność ­- wzmacnia zmysłowość - dolegliwości kobiece - choroby tarczycy - kłopoty z cerą
Oranż - przywraca równowagę wewn. ­- mobilizuje do działania - niestrawność - reumatyzm
Brzoskwiniowy - wzmacnia energię ­- pogłębia pozytywne emocje - kłopoty z trawieniem
Żółty - ułatwia porozumienie - ­niweluje smutki - ­pomaga odzyskać radość życia - ­pomaga przekonać innych do siebie - alergia pokarmowa
Zieleń - zapewnia zimną krew w konfliktach - ­ułatwia obiektywizm, tolerancję - nadciśnienie - kłopoty ze wzrokiem
Jasna Zieleń - sprzyja zachowaniu wewn. spokoju zwłaszcza w nowych sytuacjach - gorączka - infekcje
Błękit - pomaga odreagować stresy - ­dodaje niezależności - ­poprawia logikę myślenia - oparzenia słoneczne
Granat - ułatwia dialog z sobą - ­zapobiega zmęczeniu - zapalenie gardła - choroby tarczycy - choroby płuc
Fiolet - wzmacnia wiarę w swojeprzekonania - pogłębia intuicję - bóle głowy - migreny - uzależnienia
Brąz - daje poczucie bezpieczeństwa - koi emocje - cukrzyca - kłopoty hormonalne
Czerń - wycisza - ­dodaje siły przekonywania - nerwice - depresje
Szary - przynosi odprężenie - stres - obrzęki
Biały - wzbudza optymizm - ­wzbudza dobry nastrój - choroby skórne

28 odpowiedzi na “Koloroterapia”

  1. Wierzę w to, że kolory mają wpływ na naszą psychikę i nastroje, lubimy określone kolory i potrzebujemy różnych kolorów. Kolory coś mówią o nas. Może tylko czasami nie potrafimy ich dostrzec i cieszyć się ich bogactwem.

  2. Tak naprawdę czlowiek,nie zdaje sobie sprawy z tego jakie oddziaływanie ma na nas świat kolorów. Zapewne w wiekszości sytuacji,nieświadomie wybieramy okreslona paletę barw,bo np w danym momencie potrzebujemy takiego otoczenia.Sama wiem po sobie,bo jestem tego świadoma i dostrzegam to;)

  3. Moja Znajoma ma córeczkę, która choruje od urodzenia na różniste choroby.Jednym ze skutków było pogarszanie się wzroku (istniało nawet zagrożenie, iż utaci go całkowicie).Oprócz specjalistycznego leczenia Znajoma zaczęła stosować także koloroterapię.Kupiła lampkę w kształcie kuli, która obracając się rzucała świetlne wzorki na sufit i ściany (zmieniając przy tym kolory), umieściła kolorowe elementy na ścianach… i ćwiczyła z Nią. Nie jestem pewna czy koloroterapia pomogła… bynajmniej z pewnością nie zaszkodziła, gdyż wzrok Malutkiej zaczął się poprawiać.. Myślę, iż jest to świetny sposób na ćwiczenia z maluszkami, nie tylko Tymi chorymi. Stosując odpowiednie kolory możemy pobudzić lub uspokoić szkraba. Uważajmy tylko, aby nie przedobrzyć ( nie stosujmy wielu kolorów na raz, jeszcze nasze dziecko dostanie oczopląsu ;))

  4. Kolorystyka w naszym życiu odgrywa ważną rolę. Malując wnętrza, ubierając się warto zwrócić uwagę na kolory, które mogą działać na nasze samopoczucie. Dobierając kolory dobrze jest zbudować harmonię. Kolory jasne działają pogodnie, przyjemnie, rozweselająco, odbijają więcej światła rozjaśniają pomieszczenie i zobowiązują do większej czystości. Kolory ciemne działają przygnębiająco i zniechęcająco, utrudniają utrzymanie czystości. Tak więc dobierajmy kolory zgodnie z naszym samopoczuciem i estetyką.

  5. Sądzę, że kolorystyka w naszym życiu odgrywa niezwykle ważną rolę, dzięki swej energii kolory mają działania uzdrawiające. Barwy, podobnie jak muzyka, wywołują uczucia i nastroje, wyrażają najbardziej subtelne emocje. I jak muzyka mają właściwości terapeutyczne, bo stymulują nasz system nerwowy. Podświadomie sięgamy po te kolory, które w danym momencie działają na nas najlepiej. Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że kolory ścian w naszym domu, biurze mają duży wpływ na nasz nastrój i nasze myśli, wyrażają pewne prawdy o nas samych. Wybór ubioru w określonym kolorze jest tylko pozornie przypadkowy. W rzeczywistości barwa, po którą sięgamy, określa nasze nastroje, tęsknoty, a nawet głęboko skrywane problemy i potrzeby psychiczne. Kolory mają siłę potrafiącą zmienić nastrój, pobudzić lub wyciszyć umysł. Wiedza na temat wpływu kolorów na naszą psychikę pozwoli zrozumieć i pogłębić wrażliwość na swe wewnętrzne impulsy, a tym samym poprawić samopoczucie nasze i ludzi wokół nas:) Starajmy się więc wykorzystywać tę wiedzę i zarówno w pracy, jak i w domu otaczać się odpowiednimi kolorami aby życie było piękniejsze!

  6. Trudno jest sobie wyobrazić otaczający nas świat bez kolorów. Otaczamy się nimi dosłownie na każdym kroku, one towarzyszą nam od urodzenia. Zachwycamy się ich barwami, tonacjami. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużą rolę odgrywają kolory w naszym życiu. Dosyć często bagatelizujemy ich znaczenie, a co za tym idzie ich wpływa na nasze samopoczucie psychiczne oraz fizyczne. Barwy odzwierciedlają nasz charakter, mają znaczenie w określaniu naszej osobowości. Kolory mogą wywoływać w Nas niepokój, rozdrażnienie, mogą nas też uspokoić, wyciszyć, ogrzać, rozbudzić w nas namiętność. Towarzyszą nam nawet w wyrażaniu swoich uczuć. Powinniśmy zwracać uwagę na otaczające nas kolory,one nie tylko mogą poprawić nasz nastój ale mogą nawet leczyć..

  7. Kolory towarzyszą nam przez całe życie. Każdego dnia stykamy się z różnymi barwami, odcieniami, które mniej lub bardziej wpływają na nasze samopoczucie, nastrój, a czasem nawet na nastawienie do życia. Na co dzień nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że wpływ danego koloru jest bardzo duży.
    Poczucie harmonii, wewnętrzny spokój- można by powiedzieć że biorą się z właściwego, aczkolwiek często nieświadomego doboru otaczających nas barw. Zwykle wybieramy te kolory, w których otoczeniu dobrze się czujemy.
    Poznanie znaczenia konkretnego koloru oraz jego wpływu na nasze zdrowie daje nam możliwość pełniejszego wykorzystania ich do wzmocnienia naszego potencjału zdrowotnego.

  8. Kolor ma moc. Leczenie kolorami to przywracanie i utrwalanie właściwych proporcji pomiędzy wszystkimi kolorami jakie powinny być zachowane w organiźmie.

  9. witam Pana serdecznie.

    Pragnę podziękować za artykuł odnośnie kolorów, gdyż w to bardzo wierze i szkoda ze tak mało lekarzy wierzy w znaczenie kolorów.

    Chciałam Panu również zaproponować nasze aparaty do światłoterapii z koloroterapią.

    http://www.bioptron.org.pl

  10. Ciekawe jest to, że w znacznej mierze to jak czujemy się fizycznie uzależnione jest głównie od naszego “nastroju” psychicznego. Ten artykuł jest na to przykładem bo podobnie jak leczenie śmiechem czy aktywnością fizyczną, tak jak i kolory przede wszystkim najpierw oddziałują na naszą psychikę a dopiero w późniejszym okresie na stan fizyczny. Wiedza na taki, wydawałoby się błahy temat jest jak najbardziej przydatna w codziennym funkcjonowaniu człowieka.

  11. Bardzo ciekawy artykuł 😉 Kolory odgrywają ważną rolę w naszym życiu, odzwierciedlają nasz nastrój, upodobania i osobowość.Nie wiedziałam jednak,że kolory mogą mieć takie ciekawe zastosowanie w leczeniu chorób.W przyszłości na pewno wypróbuję tą metodę.

  12. Nigdy nie myślałam o kolorach jako terapii na różne choroby. Zawsze był to po prostu jakiś ulubiony kolor, który chcę ubrać, i będę wiedziała, że czuję się w nim dobrze. Kolory odzwierciedlają naszą osobowość, a nawet nasz nastrój.
    Bardzo podoba mi się ten artykuł i na pewno wypróbuję taką kolorową metodę.

  13. Kolory, które nas otaczają niewątpliwie wywierają wpływ na nasze samopoczucie. Nie bez znaczenia jest także odpowiedni ich dobór w naszym domu, ponieważ przeważnie tam spędzamy najwięcej czasu.
    Niedawno spotkałam się z twierdzeniem, że kolory, którymi się otaczamy, wybierane są podświadomie jako lekarstwo dla naszego organizmu.
    Kolor, na który się decydujemy okazuje się być swego rodzaju antidotum. Nie wiem, czy kolory ścian są w stanie uleczyć człowieka z dręczących go dolegliwości, jednak już leczenie odpowiednią lampą wydaje się być przekonujące.
    Światło w ogóle pełni bardzo istotną rolę w naszym życiu. Wówczas gdy go brakuje, czujemy się gorzej. Późną jesienią i zimą (zwłaszcza po odwilży) świat faktycznie robi się szaro – bury. Ludzie mimowolnie popadają w marazm. Nawet na ulicach dominuje wówczas czerń, brąz. Jeśli te kolory odzwierciedlają stan naszego ducha, to spora część społeczeństwa ma chyba wówczas kiepski humor. Odwrotnie ma się sytuacja wiosną czy latem. Może zatem ratunkiem okaże się najzwyczajniej w świecie założyć ciepłą, fioletową kurtkę zimą i spędzić w niej trochę czasu na dworze kiedy jeszcze jest jasno. Najlepiej zabrać ze sobą jeszcze jakąś MP3, kumpla albo psa i cieszyć się ich towarzystwem. Szaro – bure połączenia zejdą wówczas na dalszy plan!

  14. Bardzo ciekawy artykuł ! Szczególnie wstrząsające było uświadomienie sobie jak bardzo kolory wpływają na nasze życie, zdrowie, funkcjonowanie w otaczającym nas świecie. Zanim przeczytałam ten artykuł zdawałam sobie sprawę, że kolory wpływają na nasze nastroje czy samopoczucie. Nie miałam jednak pojęcie, że ten wpływ jest tak dokładnie sprecyzowany a co więcej nie sądziłam że barwy mają jakikolwiek wpływ na choroby. Po przeczytaniu artykułu zaczęłam analizować jakie barwy otaczają mnie najczęściej (kolor pokoju itp. ) oraz moich najbliższych i czy rzeczywiście wpływają w ten sposób na naszą psychikę. Muszę szczerze przyznać, że kolory naprawdę mają na nas bardzo silny wpływ ! Od razu przyszło mi na myśl, by w szpitalach malować pokoje w zależności od choroby i stanu psychicznego pacjenta. Wzmożona terapia- lepsze efekty.

  15. Koloroterapia to bardzo ciekawy temat, ale myślę ze jeszcze mało się o tym mówi. Pierwszy raz o tym usłyszałam na zajęciach, temat bardzo mnie zaciekawił i postanowiłam poczytać o tym trochę. Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy, że kolor jaki lubimy może odzwierciedlać nasz nastrój czy nawet stan naszego zdrowia, a przebywanie w otoczeniu określonych kolorów może sprawić że poczujemy się lepiej. Działanie kolorów może np. stymulować krążenie krwi czy poprawić przemianę materii. Dlatego ważne jest to jakimi kolorami się otaczamy, jakie kolory maja ściany pokoju w którym przebywamy.

  16. Nie miałam pojęcia, że kolory wpływają na nasze odczucia, a tym bardziej, że można nimi leczyć poszczególne choroby. Słyszałam już o koloroterapii, jednak nigdy nie interesowałam się tym w większej mierze. Myślę, że dzięki temu artykułowi, poszerzę swoją wiedzę na ten temat, ponieważ kolory towarzyszą nam wszędzie, a ich wpływ można wykorzystać do bardzo pozytywnych celów.

  17. Jesli chodzi o kolory i wpływ na psychikę myślę, że rzeczywiście wystepuję tu pewne powiązanie. Nawet w modzie kolory odzwierciedlają panujący nastrój, np.ciemne barwy – melancholie jesienią, a jasne – radosny wiosną. Ale do wpływu kolorów na choroby podchodziłabym z dystansem, chociaż może w chorobach umysłowych polepsza to samopoczuie pacjenta, lecz w innych przypadkach wydaje mi sie to bardzo mało prawdopodobne.

  18. Myślę, że wpływ kolorów na nasze życie jest niezwykle ważny. Często możemy zauważyć, że jeśli mamy dobry humor ubieramy się bardziej kolorowo tak jakbyśmy chcieli oświadczyć światu ze jesteśmy szczęśliwi, a jeżeli jesteśmy chorzy albo smutni próbujemy się chować pod szarymi, ciemnymi kolorami. Przykładem takiej naturalnej koloroterapii może być słońce, które pobudza nasz optymizm i chęć do działania.

  19. Ja osobiście wierzę w to, iż kolory nie dość że mają wpływ na nasze samopoczucie to uzdrawiają. Medycyna chińska uzdrawia za pomocą kolorów. W medycynie Indyjskiej wierzy się, że każdy człowiek ma w sobie czakry, które przez chorobę się blokują, otaczanie się odpowiednimi kolorami strawia iż czakry są odblokowane a harmonia w naszym organizmie jest zachowana. Już sam fakt, że kiedy wchodzimy do pokoju z czerwonych ścianach czujemy się bardziej pobudzeni, nerwowi. Zaś jak wejdziemy do pokoju o zielonych ścianach czujemy się bardziej spokojni, odprężeni. Kolory w naszym otoczeniu mogą mieć właściwości lecznicze. Osoba z żywszymi kolorami w pokoju może być mniej narażona choćby na depreję. Kolory naprawdę mają wpływ na nasze życie i samopoczucie. Rozpisałam się, bo jest to bardzo fascynujący temat, którym interesuję się od długiego czasu.

  20. Właściwy komentarz do artykułu(poprzedni wysłałam przypadkowo):
    Ja osobiście wierzę w to, iż kolory nie dość że mają wpływ na nasze samopoczucie to uzdrawiają. Medycyna chińska uzdrawia za pomocą kolorów. W medycynie Indyjskiej wierzy się, że każdy człowiek ma w sobie czakry, które przez chorobę się blokują, otaczanie się odpowiednimi kolorami sprawia iż czakry są odblokowane a harmonia w naszym organizmie jest zachowana i nie występują choroby. Także naświetla się odpowiednim światłem miejsce gdzie występuje stan chorobowy. Już sam fakt, że kiedy wchodzimy do pokoju z czerwonych ścianach czujemy się bardziej pobudzeni, nerwowi. Zaś jak wejdziemy do pokoju o zielonych ścianach czujemy się bardziej spokojni, odprężeni. Kolory w naszym otoczeniu mogą mieć właściwości lecznicze. Osoba z żywszymi kolorami w pokoju może być mniej narażona choćby na depreję. Kolory naprawdę mają wpływ na nasze życie i samopoczucie. Piękny dzień kiedy świeci słońce, widać żywe barwy nieba, nasze samopoczucie automatycznie się poprawia. W pochmurny dzień mamy jedynie ochotę położyć się do łóżka i oglądać telewizję. Rozpisałam się, bo jest to bardzo fascynujący temat, którym interesuję się od długiego czasu. Uważam panie doktorze, że byłoby bardzo fajnie, gdyby pan rozwinął temat wpływu kolorów na nasze życie, bo jest to bardzo interesujący temat a z pana umiejętnością pisania ciekawych artykułów myślę że ten pomysł jest wprost genialny. Pozdrawiam

  21. Leczenie kolorami to bardzo pozytywna perspektywa. Zdrowa, bezpieczna i oczywiście przyjemna. Lecz w Polsce jest to raczej dziedzina mało znana i traktowana z przymrużeniem oka. A wielka szkoda! Ile powikłań i skutków ubocznych moglibyśmy uniknąć lecząc taka metodą? Jestem jak najbardziej za i na pewno przy najbliższej okazji wypróbuje tą metodę.

  22. Tak jak moja przedmówczyni nie wiedziałam, że istnieje taka dziedzina jak koloroterapia. Przyglądając się temu bliżej zdałam sobie sprawę, że na prawdę to działa. Człowiek utożsamia się z ulubionym kolorem przez całe życie. Mój pokój jest o kolorze kawy z mlekiem i rzeczywiście po całym dniu pracy kiedy wejdę do niego czuje się wyciszona. Bardzo ciekawy artykuł.

  23. Bardzo ciekawy temat. Nieczęsto się słyszy o koloroterapii a okazuje się, że kolory odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu. Co ważniejsze już w starożytnej Grecji stosowali tą metode 🙂 czyli napewno jest skuteczna 🙂

  24. Bardzo mnie zainteresował ten artykuł! Na pewno wdrożę w swoje życie terapię kolorami i będę zachęcać swoich bliskich. Szczególnie babcię, która choruje na wiele chorób, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie. Dzięki kolorom, każdy może wspomóc się w pozbyciu jakiejś dolegliwości. Świetna sprawa!

  25. Koloroterapia, bardzo ciekawa sprawa, na pewno malując i urządzając moje nowe mieszkanie, a jest dość spore 150 m2, zwrócę szczególną uwagę na dobór właściwych barw. Mam na myśli np. intymną atmosferę w sypialni, dobry klimat w salonie czy fajną-apetyczną kolorystykę w jadalni.

  26. Jestem wiernym przykładem iż kolory mają wpływ na czlowieka. Moj Kochany Tato jak urzadzał moj pokoj mysle ze nie miał takiej swiadomosci,jaka ma teraz odnosnie otaczajacych nas barw, zwlaszcza w domu,pokoju.Mysle,ze duzy wplyw miały tez czasy i fakt,iż nie było innych mebli czy mebli wogole co dopiero pisac o kolorach.

    Jak byłam dorastajacym dzieckiem w moim pokoju dominowal kolor czerwony złamany białymi scianami. Osobiscie nie lubiłam go wowczas.Z czasem w klasie licealnej udało mi sie zmienic i ocieplic mały,pokoj. Czulam wtedy ze mogę odpoczywac w mym małym pokoju.
    Z kolorow czerwonych zaczala dominowac zielen, w polaczeniu z żólcieniami. Mialam taki plan poniewaz chcialam budzic się niczym w swieżej trawie…:)!!!

    Do dzis podczas remontów, widzę jak ten zdecydowany kolor czerowny jest!A gdzie…we mnie:)Poniewaz uwielbiam dopierac kolory zdecydowane i łamać delikatniejszymi:)

    Terapia kolorami ma gleboki sens:)Ostatnio w ramach swiatecznego prezentu dostalam swieczkę, ktora zmieniała kolory,cudowne!
    polecam…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *