Czym jest przemoc domowa?

Przemoc domowa to zjawisko, które w dalszym ciągu przybiera na sile. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z faktu, że ofiarami przemocy mogą być osoby z naszego bliskiego otoczenia – znajomi z pracy, dzieci sąsiadów, przyjaciele z uczelni. Ofiary często godzą się na takie życie, będąc uzależnionymi od swoich oprawców – psychicznie i ekonomicznie.

Przemoc domowa

Przemocy w rodzinie możemy przypisać 4 charakterystyczne cechy:

  • naraża zdrowie lub życie ofiary
  • stosowana jest umyślnie
  • narusza prawa i dobro jednostki
  • sprawca zawsze pozostaje silniejszy

Rodzaje przemocy

Przemoc fizyczna i emocjonalna

Większość z nas kojarzy przemoc domową z dotkliwym pobiciem czy też katowaniem. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje również przemoc psychiczna, emocjonalna. W jej przypadku można pokusić się o stwierdzenie, że jest ona znacznie gorsza. Na pierwszy rzut oka nie możemy jej zauważyć, jednak pozostawia ogromny ślad na psychice ofiary.

Przemoc seksualna

Jedną z najdotkliwszych rodzajów przemocy domowej jest przemoc seksualna. Krzywda wyrządzona w tej sferze jest wyjątkowo dotkliwa. W takich sytuacjach często dochodzi do brutalnych gwałtów połączonych z pobiciami. Przerażające jest to, że w niektórych przypadkach przemoc seksualna odbywa się na linii rodzic – dziecko.

Przemoc ekonomiczna

Kontrolowanie finansów również uważane jest za przemoc domową. Oczywiście nie mówimy tutaj o rozsądnym gospodarowaniu pieniędzmi, a o ich znacznym ograniczaniu i odbieraniu gotówki zarobionej przez drugą osobę.

Kobiety czy mężczyźni?

Według statystyk policyjnych z 2015 roku, głównymi sprawcami przemocy domowej są mężczyźni. Tego typu czynów znacznie rzadziej dopuszczają się kobiety – stosunek ok. 73 tys. mężczyzn do 5 tys. kobiet. Warto zauważyć, że do niedawna nie prowadzono badań i statystyk dotyczących kobiet jako sprawców przemocy domowej.

Przyczyny przemocy domowej

Przyczyn przemocy w rodzinie może być wiele. Zaliczamy do nich m. in. choroby psychiczne, niedojrzałość emocjonalną, powielone wzorce, problemy adaptacyjne, frustrację czy też stres. Jednym z najpopularniejszych czynników jest jednak alkohol oraz inne używki, które skutecznie ograniczają samokontrolę człowieka.

Skutki przemocy w rodzinie

Niekiedy ofiary przemocy zmagają się z jej skutkami przez całe życie. Tego typu dramatyczne wydarzenia przyczyniają się do powstawania zaburzeń emocjonalnych, depresji, problemów w kontaktach z innymi ludźmi. Często również same powielają otrzymany wzorzec (zwłaszcza dzieci) i w późniejszym etapie swojego życia nie są w stanie stworzyć normalnego związku.

Przemoc domowa to zagadnienie z którym spotykamy się często, jednak niechętnie mówimy o nim publicznie – chyba że dojdzie do tragedii. Wówczas w temat angażują się również media, jednak nie na długo, ponieważ inne tematy są dla nich o wiele atrakcyjniejsze. Zapominamy o tym jak ważne jest, aby ofiara przemocy otrzymała pomocną dłoń, ponieważ sama nie odważyłaby się na ten krok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *