5 detali które wpływają na to jak oceniamy innych ludzi

Ludzie mają to do siebie, że bardzo szybko i często bez zastanowienia lubią oceniać innych. Niezależnie od sytuacji w której się znajdują – czy to rozmowa kwalifikacyjna, czy drobna rozmowa w sklepie, mimowolnie wyrabiamy sobie opinie na temat otaczających nas osób. Chciałoby się rzec, że taka już nasza natura. Jest w tym całkiem sporo prawdy, ponieważ już po kilkunastu sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić, czy warto prowadzić konwersację z daną osobą.

Toksyczni ludzie

Co wpływa na to jak postrzegamy innych ludzi?

1. Wygląd

Wielu z nas mówi „nigdy nie oceniam innych po wyglądzie”. Czy jednak zawsze jest to prawda? Wygląd zewnętrzny to nic innego jak nasza wizytówka, która w ogromnej mierze przyczynia się do tego, czy zupełnie obca osoba zainteresuje się nawiązaniem z nami jakiegokolwiek kontaktu. Wbrew pozorom w tej kwestii to wzrok jest najsilniejszym ze zmysłów.

2. Uścisk dłoni

Uścisk dłoni może powiedzieć o człowieku więcej niż nam się wydaje. Mocny odzwierciedla silny i pewny siebie charakter, natomiast słabe charakteryzują ludzi cichych i nieśmiałych, szukających najłatwiejszych i byle jakich rozwiązań.

3. Częste korzystanie z telefonu

Znacie ten typ osób, które spoglądają na telefon co pół minuty? Stwierdzono że osoby co chwilę sprawdzające Facebooka, pocztę, wiadomości podczas spotkań z rodziną/przyjaciółmi są mniej stabilne emocjonalnie i mogą negatywnie wpływać na Twój nastrój.

4. Punktualność

Umówiłeś się z kimś na konkretną godzinę po raz pierwszy, a ta osoba spóźnia się już 30 minut? Nic dziwnego że stajesz się poirytowany i wyrabiasz sobie niepochlebną opinię na jej temat. Nikt z nas nie lubi przecież zbyt długo czekać. Okazuje się że osoby punktualne są lepiej zorganizowane, podczas gdy spóźnialscy to bardziej wyluzowany typ osobowości.

5. Kontakt wzrokowy

Nie bez powodu mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego świadczy o zainteresowaniu rozmową. Dzięki temu wiemy, czy dalsza wymiana zdań ma jakikolwiek sens. Brak kontaktu wzrokowego może świadczyć o skłonnościach do kłamania oraz postawie defensywnej.
Mimo tego, że staramy się nie oceniać ludzi po pozorach, to pewna część naszego umysłu robi to mimowolnie. Taka już nasza natura, czy tak nam po prostu łatwiej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *