Nie bez powodu depresja nazywana jest kalectwem duszy. Znacznemu pogorszeniu ulega nastrój chorego – staje się on smutny, przygnębiony i nie potrafi cieszyć się z rzeczy, które kiedyś sprawiały mu ogromną radość. Czy jednak tego typu stany emocjonalne to jedyne objawy depresji? Tak naprawdę, depresja i odczucia jej towarzyszące nie zawsze są takie same. Niektóre z zachowań z całą pewnością nie zostałyby przez nas skojarzone z depresją – a jednak.
1. Kompulsywne jedzenie
W 2010 naukowcy z University of Alabama dowiedli, że osoby u których rozpoznano depresję mają sporą tendencję do znacznego przybierania na wadze. Dzieje się tak, ponieważ wielu z nich próbuje ukoić swoje smutki w jedzeniu (zazwyczaj niezdrowych rzeczy). Co ważne, spożywany wówczas cukier wpływa na nasz mózg jak narkotyk, co powoduje że po pewnym czasie zmagamy się nie tylko z depresją, ale i również z uzależnieniem od cukru oraz nadprogramowymi kilogramami.
2. Ryzykowne zachowania seksualne
Depresja w dużej mierze wiąże się ze znacznym spadkiem libido. Jednak w niektórych przypadkach kontakty seksualne traktowane są przez ludzi jako forma rozładowania stresu i napięcia. Wielu z nich w ten sposób próbuje poradzić sobie z depresją. Ryzyko jakie podejmują ludzie w czasie tego typu zachowań jest wręcz ogromne. Prowadzą one do powstawania wielu poważnych chorób, problemów osobistych, zdrady, uzależnienia od seksu a nawet o pogłębianie się depresji.
3. Częste zmiany nastroju
Znaczne zmiany nastroju mogą świadczyć o problemach z depresją. Popadanie w skrajne, przesadne stany emocjonalne powoduje u nas uczucie frustracji, irytacji i bezsilności. To z kolei potęguje uczucie smutku i beznadziejności. Można powiedzieć, że w takiej sytuacji koło zatacza się – depresja napędza zmianę nastroju, a to z kolei przyczynia się do pogłębiania smutku i frustracji mających ogromny wpływ na depresję.
4. Zapominalstwo
Dowiedziono, że depresja może być jedną z przyczyn zapominalstwa. Wszystko za sprawą kortyzolu, którego poziom podnosi się jeżeli mamy do czynienia z długotrwałą depresją. Może mieć to bezpośredni wpływ na ośrodki mózgu związane z pamięcią. Ma to bezpośredni wpływ m. in. na wyniki w nauce. Problemy pamięciowe związane z depresja są szczególnie niebezpieczne w przypadku osób starszych.
5. Zakupy
Nie mówimy tutaj oczywiście o normalnych, codziennych zakupach. Niektóre osoby zmagające się z depresją wykazują skłonności do kompulsywnego kupowania różnych rzeczy – zarówno stacjonarnie jak i w Internecie. Radość z zakupu nowej rzeczy pozwala zapomnieć o otaczających nas problemach. Uczucie to jest jednak krótkotrwałe, w związku z czym pragniemy kupować coraz więcej i coraz częściej. A jak dobrze wiadomo, zakupoholizm przyczynia się do znacznych problemów finansowych. W ten sposób, chwila szczęścia zamienia się w spiralę długów.
Depresja to okropna choroba, która w dalszym ciągu bagatelizowana jest przez ogromną ilość społeczeństwa. Odsuńmy od siebie stereotypowe myślenie, jakoby osoby chore na depresję większość dnia spędzały w kącie na podłodze. Ci ludzie przebywają wśród nas, często pozostając uśmiechniętymi i pogodnymi.
Dodaj komentarz