A to ciekawe – coś o mózgu!

Niezwykłe umiejętności naszego mózgu!

Z Cambridge University. Okydrcie – tkylo mdąrzy lduzie mgoą to przczyteać. Nie moegłm ueiwrzyć że waśłciiwe młgoem zozureimć co cztyam. Fenoemen słiy lukidzego mógzu. Weułdg odykcira na Uinerwtesycie Cmabrigde, nie wżane w jaiekj kleojonści ułżoone są lietry wwryazie. Najawżnjszeią rzczeą jset żbey peirszwa i otsanita letria błya na waśłciywm meijcsu. Rszeta mżoe być uożołna gdizeklowiek ai tak wcąiż mżemoy to bez porbelmu perzytczać. Dzejie się takdaltgeo ze ldzuki mzóg nie cztya kadeżj poejdnczyej ltiery, ale słwoa jkao cłaśoć. Neiasmowtie? tak… Ja zwasze mśylaełm że piswonia jset wżana..

30 odpowiedzi na “A to ciekawe – coś o mózgu!”

 1. Czy jest to ćwiczenie na wzmocnienie poczucia własnej wartości? Ale co z osobami które mają problem z czytaniem i niekoniecznie jest to dysleksja?- w tym wypadku pozytywne myślenie o sobie odpada.Sam artykuł jest bardzo ciekawy i sama nie mogłam uwierzyć że zrozumiałam to co czytam.nieszmowitw co potrafi ludzki mózg.Oby więcej takich ciekawostek.

 2. Mimo przestawienia liter przeczytałam to bez żadnego problemu. Cieszę się, że również zaliczam się do mądrych ludzi 🙂

 3. Co za radość, mój mózg również funkcjonuje prawidłowo 🙂

  P.S. Ameryki nie odkryli zwłaszcza, że w czasach rozwoju teleinformatyki większość młodego pokolenia pisze wszystko z błędami na GG, NK itp. więc jesteśmy do tego przyzwyczajeni 🙂

 4. Cieszę się, iż również zaliczam się do grona ludzi o poprawnie funkcjonującym mózgu i w kwestii niektórych przemyśleń zgadzam się z przedmówcami 🙂

 5. Zgadza się:) Z tego co się orientuję ta zdolność łączy się z antycypacją – czyli umiejętnością uzupełniania brakujących informacji np. brak kilku liter w wyrazie. Czytanie całościowe to naturalna zdolność ludzkiego umysłu a nie babranina w abstrakcji literowej.

 6. fenomenalne !!!
  mam pytanie czy to faktycznie zostało opracowane w cambridge university czy ktoś po prostu to wymyślił?? bardzo ciekawi mnie dokładnie kiedy to odkryto i kto tego dokonał.

 7. Mózg jest nieodgadnionym organem, taka umiejętność odbioru i korekty może mieć też ujemne strony- przerabiania świata na swój i umysłu znany sposób. Mam na myśli odbiór i jego wypaczanie np. w schizofrenii, stresie. Nasuwa się myśl: ucz swój mózg i miej nad nim kontrolę.

 8. Dysleksja(;P)wcale nie jest przeszkodą w poprawnym przeczytaniu tego tekstu 🙂 wspaniałe odkrycie 🙂

 9. Dzięki za możliwość sprawdzenia,że wszystko wraca do normy- przebyłam udar mózgu blisko 2 lata temu a mój fizjoterapeuta twierdzi,że wróciłam w 70%,a on potrafi mi pomóc w powrocie do 90%
  Ten tekst wzmocnił moje poczucie wartości,mocno nadwątlone przez małżonka

 10. Wydawałoby się że mózg jest odchłanią o której ciężko cokolwiek napisać. Naszczęście istnieje wiele badań m.i.n jak to powyżej które uchyla rąbka tajemnicy o naszym jakże ciekawym organie:)Myślę że są one potrzebne ponieważ oprócz tego ze ich wyniki to fajne ciekawostki to wiele z nich może w przyszłości być nadzieją dla osób np. chorujących na alzheimera.

 11. Muszę przyznać, że ten artykuł bardzo mnie zaintrygował, ponieważ nigdy wcześniej nie spotkałam się z taką informacją. Tym bardziej jestem zaskoczona, że rzeczywiście udało mi się bez problemu odczytać zmieniony tekst. Jak widać, często nie zdajemy sobie sprawy z możliwości jakimi dysponuje nasz mózg, mimo coraz to nowszych odkryć jakimi jesteśmy zasypywani.

 12. Bardzo fajny tekst! Daje do myślenia:) Słyszałam, że są wydawane książki pisane takim stylem, jestem ciekawa czy to prawda. Większość moich znajomych nie miało problemu z przeczytaniem powyższego tekstu. Najbardziej zdziwił mnie fakt, iż mój 8 letni kuzyn również przeczytał to bez większych problemów! Mózg dziecka jest niesamowity.

 13. Coś niesamowitego! Na początku jak zaczynałam to czytać to nawet nie zwróciłam uwagi na te poprzestawiane literki. To jest naprawdę fascynujące. Czekam na następne odkrycia. Wiedziałam, że nasz mózg ma niesamowite zdolności, ale czym innym jest to doświadczyć na samym sobie. Ciekawa jestem co jeszcze kryje przed nami mózg. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz mnie zaskoczy. Zastanawia mnie czy, gdyby oprócz zmienionej kolejności literek w wyrazach umieszczono by dodatkową literkę, albo jakimś innym błędem, czy nadal udało by nam się to tak sprawnie przeczytać?

 14. Ja również spotkałam się już z tym artykułem w jakiejś gazecie i bez problemu to przeczytałam. To że litery są poprzestawiane zauważyłam dopiero wyczytując o tym z tekstu… Bardzo ciekawe badanie swoją drogą 😉

 15. Badzo spododał mi sie ten artykół. Ciesze sie, że nalerze do mondrych lódzi, kturzy bez żadngo problmu pszeczytali powyrzszy text. Posssssdrawiam

 16. Moim zdaniem jest to świetny artykuł ukazujący jak wiele jest jeszcze nie odkrytych tajemnic o mózgu, a przecież to najważniejsza cześć ludzkiego ciała, dzięki niemu myślimy, rozmawiamy, posiadamy przeróżne talenty np. stworzyliśmy narzędzia, komputery itd. Ludzie próbują stworzyć sztuczny mózg, tak zwaną sztuczną inteligencję, ale czy ona jest w stanie dorównać naszemu mózgowi? Przecież codziennie zdobywamy nowe doświadczenia przez co stajemy się coraz mądrzejsi.

 17. Bardzo ciekawy tekst. Ja sama czytając pierwsze zdanie trochę dziwiłam się że słowa są tak dziwnie skonstruowane a jednak rozumiem co czytam ;)Cieszę się bo to oznacza, że jestem mądra

 18. Bardzo ciekawy tekst. Nie mogłam uwierzyć, że mimo tak poprzestawianych liter byłam w stanie przeczytać pana post ale cieszę się, że go zrozumiałam bo mam poczucie, że jestem mądra.

 19. Naprawde świetny artykuł 😉 i cieszy mnie, że bez problemu przeczytałam artukuł…. fajna ciekawosta jutro po wysyłam znajomym linka do artyukułu niech też sprawdzą swój mózg 😉

 20. Fajna zabawa, a ile radości kiedy przeczytamy i zrozumiemy taki poprzestawiany tekst 🙂 Pokazałam taki tekst 5 osobom i każda z nich była zadowolona, że przeczytała i zrozumiała co było napisane w tekście.

 21. Fkatyczine tak jak u klogei wżyej ja tkaże zoiręotwałem się że ltirey są źle pokułdanae dipoero po przczeyatniu cłaśoci, a mmio to tekts nie spawrił mi żdanej turdnocśi:) Pozrdaiwam!!:)

 22. 🙂 ja mam stwierdzona dyslekcję, pisze szybciej od innych, czytam bez problemów, i to normalnie umiem przeczytać (w 6 sekund)

 23. to ze umiemy to przeczytac jest normalne i nie wskazuje na jakas szczegolna umiejetnosc czy wyższy poziom inteligencji ludzie 😀

 24. Jako ciekawostkę dodam jeszcze, że ten tekst przeczytał mój 6 letni synek (6 lat skończył w grudniu). Co dziwniejsze, nie zauważył że z tekstem jest coś nie tak. Więc z tym mózgiem to na pewno prawda.
  Dodam, że synek sam się nauczył czytać, głównie oglądając reklamy i tablice rejestracyjne samochodów. Obecnie czyta płynnie (musiałem się pochwalić :D).

 25. Trzeba byc czyms odurzonym, raczej, by nie zdolac odczytac biegle takiego tekstu 🙂 🙂 🙂

 26. Czy kreatywne myslenie zanika wraz z wiekiem? Co wplywa na obnizenie poziomu kreatywnosci w mysleniu czlowieka? Dlaczego ludzie nie potrafia zauwazyc pewnej cykliki wydarzen w swoim zyciu, przez slaba pamiec?

 27. Super ! Dopiero jak przeczytałam zwrocilam uwage , że litery są zamienione miejscami . Ale mam stwierdzona dysleksje wiec pewnie i tak nie robi mi to różnicy bo mało kiedy dostrzegam błedy w tekscie. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *