Anatomia hejtu

W dzisiejszych czasach niezwykle popularne stało się zjawisko tzw. hejtu. Możemy dostrzec je niemal na każdym portalu społecznościowym czy też w komentarzach na stronach www. Czym jest hejt, jak działają hejterzy i czy możemy się przed nimi bronić?

Anatomia hejtu

Hejt i hejter – co to takiego?

Obie te nazwy to spolszczenia angielskich słów hate i hater, oznaczające nienawiść oraz osobę posługującą się tzw. mową nienawiści. Zjawisko to stało się szczególnie popularne w dobie Internetu za sprawą szeroko pojętej anonimowości.

Jak działają hejterzy?

Każdy z nas przynajmniej raz spotkał się z niepochlebnymi komentarzami pod artykułem który właśnie przeczytał. Nie mówimy tutaj oczywiście o słowach konstruktywnej krytyki lub KULTURALNYM wyrażaniem odmiennych poglądów. Mowa tutaj o komentarzach mających na celu wyłącznie obrażanie, prowokacje i przysłowiowe „czepianie się” wszystkiego co tylko możliwe. Wszczynanie kłótni i wulgaryzmy to dla nich chleb powszedni. Dlaczego tak się dzieje?

Hejter – nieszczęśliwa, sfrustrowana jednostka. Czy aby na pewno?

Mogłoby się nam wydawać, że hejter to sfrustrowany człowiek bez pomysłu na siebie, zamknięty w czterech ścianach, żyjący życiem innych ludzi. Jednym słowem – nieudacznik. Niestety, nie zawsze jest to prawda. Niejednokrotnie za hejterem kryje się osoba wykształcona i z pozoru inteligentna. Co jednak skłania takich ludzi do tego typu zachowań?

Ludzka zawiść nie zna granic…

Zawiść i zazdrość to prawdopodobnie jedne z głównych cech, które możemy przypisać hejterowi. Ktoś osiągnął większy sukces? Zmieszaj go z błotem. Ktoś podjął decyzję której Ty sam byś nigdy nie podjął bo nie miałeś odwagi? Zwyzywaj go. Sąsiad kupił nowe auto? Obsmaruj go, z całą pewnością jest złodziejem. A jakby nie patrzeć, hejt to najlepsza forma dania upustu własnej frustracji.

Taki sposób myślenia daje hejterom poczucie, że to właśnie oni mają rację, a cały świat skierowany jest przeciwko nim samym.

Skutki hejtu w sieci

W niektórych przypadkach hejt może być tragiczny w skutkach. Osoby będące na celowniku mogą popaść w depresję, doświadczyć wykluczenia społecznego, lub co gorsza – podjąć próbę samobójczą. Dotyczy to zwłaszcza nastolatków i osób słabych psychicznie.

Czy przed hejtem można się bronić?

Anonimowość którą zapewnia nam Internet jest tylko pozorna. Nie każdy jest w stanie poradzić sobie z hejtem samodzielnie. W takich sytuacjach musimy pamiętać o tym, że hejt to poniżanie, zniesławienie, groźby karalne czy też zniewaga. Wówczas jest to sprawa z którą możemy zgłosić się na policję. Według kodeksu karnego, tego typu czyny traktowane są jako przestępstwo. Wówczas internetowa anonimowość w żaden sposób nie ochroni hejtera.

Hejt nie wnosi do naszego życia niczego dobrego. Czy warto więc przejmować się opiniami sfrustrowanych, niepewnych siebie osób?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *