Anatomia hejtu

W dzisiejszych czasach niezwykle popularne stało się zjawisko tzw. hejtu. Możemy dostrzec je niemal na każdym portalu społecznościowym czy też w komentarzach na stronach www. Czym jest hejt, jak działają hejterzy i czy możemy się przed nimi bronić?

Anatomia hejtu

Hejt i hejter – co to takiego?

Obie te nazwy to spolszczenia angielskich słów hate i hater, oznaczające nienawiść oraz osobę posługującą się tzw. mową nienawiści. Zjawisko to stało się szczególnie popularne w dobie Internetu za sprawą szeroko pojętej anonimowości.

Jak działają hejterzy?

Każdy z nas przynajmniej raz spotkał się z niepochlebnymi komentarzami pod artykułem który właśnie przeczytał. Nie mówimy tutaj oczywiście o słowach konstruktywnej krytyki lub KULTURALNYM wyrażaniem odmiennych poglądów. Mowa tutaj o komentarzach mających na celu wyłącznie obrażanie, prowokacje i przysłowiowe „czepianie się” wszystkiego co tylko możliwe. Wszczynanie kłótni i wulgaryzmy to dla nich chleb powszedni. Dlaczego tak się dzieje?

Hejter – nieszczęśliwa, sfrustrowana jednostka. Czy aby na pewno?

Mogłoby się nam wydawać, że hejter to sfrustrowany człowiek bez pomysłu na siebie, zamknięty w czterech ścianach, żyjący życiem innych ludzi. Jednym słowem – nieudacznik. Niestety, nie zawsze jest to prawda. Niejednokrotnie za hejterem kryje się osoba wykształcona i z pozoru inteligentna. Co jednak skłania takich ludzi do tego typu zachowań?

Ludzka zawiść nie zna granic…

Zawiść i zazdrość to prawdopodobnie jedne z głównych cech, które możemy przypisać hejterowi. Ktoś osiągnął większy sukces? Zmieszaj go z błotem. Ktoś podjął decyzję której Ty sam byś nigdy nie podjął bo nie miałeś odwagi? Zwyzywaj go. Sąsiad kupił nowe auto? Obsmaruj go, z całą pewnością jest złodziejem. A jakby nie patrzeć, hejt to najlepsza forma dania upustu własnej frustracji.

Taki sposób myślenia daje hejterom poczucie, że to właśnie oni mają rację, a cały świat skierowany jest przeciwko nim samym.

Skutki hejtu w sieci

W niektórych przypadkach hejt może być tragiczny w skutkach. Osoby będące na celowniku mogą popaść w depresję, doświadczyć wykluczenia społecznego, lub co gorsza – podjąć próbę samobójczą. Dotyczy to zwłaszcza nastolatków i osób słabych psychicznie.

Czy przed hejtem można się bronić?

Anonimowość którą zapewnia nam Internet jest tylko pozorna. Nie każdy jest w stanie poradzić sobie z hejtem samodzielnie. W takich sytuacjach musimy pamiętać o tym, że hejt to poniżanie, zniesławienie, groźby karalne czy też zniewaga. Wówczas jest to sprawa z którą możemy zgłosić się na policję. Według kodeksu karnego, tego typu czyny traktowane są jako przestępstwo. Wówczas internetowa anonimowość w żaden sposób nie ochroni hejtera.

Hejt nie wnosi do naszego życia niczego dobrego. Czy warto więc przejmować się opiniami sfrustrowanych, niepewnych siebie osób?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *