Towarzyszy nam niemal w każdym aspekcie naszego życia. Stres, bo o nim właśnie mowa, z powodzeniem rujnuje nasze zdrowie – nie tylko te psychiczne.
Na co dzień zmagamy się z wieloma trudnymi sytuacjami, które wielokrotnie wyprowadzają nas z równowagi. A to szef każe nam zostać w pracy po godzinach mimo że wieczorem mieliśmy wybrać się na romantyczną kolację z ukochaną, a to nasze nastoletnie dzieci nie wracają do domu o ustalonej porze…
Tego typu wydarzenia potrafią złamać nawet największego stoika. Tego typu sytuacje irytują nas tym bardziej, że nie są od nas zależne. A z nimi wiąże się również STRES, który bardzo często mylony jest np. z nerwicą.
Poznaj różnice i podobieństwa między nerwicą a stresem.
Wszystko zaczyna się w głowie
Stres, jak wiadomo zaczyna się w głowie, jednak po pewnym czasie zaczyna on oddziaływać na cały organizm. O ile sporadyczny stres potrafi być naszym stymulatorem, o tyle ten przewlekły prowadzi do powstawania różnego rodzaju zaburzeń emocjonalnych takich jak agresja, nerwice czy stany depresyjne. Z drugiej strony jest on również czynnikiem zapalnym przy powstawaniu chorób takich jak m.in. nadciśnienie, problemy kardiologiczne czy te związane z przewodem pokarmowym (np. wrzody żołądka). Upośledza również nasz układ immunologiczny, co sprawia że jesteśmy bardziej podatni na przeziębienia i inne infekcje, a w wielu przypadkach prowadzi również do łysienia. Wynika z tego, że stres jest cichym zabójcą, który potrafi skutecznie skrócić nasze życie.
Czy możemy uniknąć stresu?
Całkowite odcięcie się od stresu jest praktycznie niemożliwe. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć w jakiej sytuacji się znajdziemy i czy nie będzie ona dla nas stresująca. Ze stresem możemy jednak walczyć w następujący sposób:
Zorganizuj swój dzień
Pośpiech jest niezwykle silną pożywką dla stresu. Codziennie rano przed pracą szukasz kluczy, myślisz w co się ubrać, a w tym samym czasie umawiasz się na wizytę do lekarza? Nic dziwnego że dokucza Ci stres. Postaraj się zaplanować swój dzień. Zrób listę rzeczy które musisz zrobić, ubranie przyszykuj dzień wcześniej, a klucze połóż w widocznym miejscu. Zobaczysz wówczas, że poranek wcale nie musi być stresujący.
Odpręż się
Każdy z nas zasługuje na chwilę relaksu. Odpręż się, weź ciepłą kąpiel, zanurz się w lekturze – rób to co sprawia Ci radość! Pozwoli Ci to na oderwanie się od stresujących wydarzeń, a przede wszystkim dasz odpocząć swojemu organizmowi.
Nie zamykaj się w sobie!
Wiele osób pod wpływem stresu odcina się od znajomych i bliskich im osób. Przez to jeszcze bardziej kumulujemy w sobie negatywne emocje i nie jesteśmy w stanie się rozluźnić. Spotkanie z dobrymi znajomymi to gwarancja dobrej zabawy, a jak wiadomo – śmiech to zdrowie! Miłe popołudnie spędzone z bliskimi pozwoli Ci się rozluźnić i zapomnieć o stresujących wydarzeniach.
Poszukaj pomocy u specjalisty
Przewlekły stres i dolegliwości z nim związane nie zawsze można wyleczyć poprzez relaks i dobrą zabawę. Czasami konieczna jest wizyta u wykwalifikowanego specjalisty, który pomoże Ci zlokalizować źródło stresu i objaśni w jaki sposób możesz na nie wpływać.
Czy stres to już choroba cywilizacyjna? Chyba możemy tak o nim mówić. Czy przyczyni się on do przedwczesnej śmierci coraz to większej ilości ludzi? Miejmy nadzieję że nie, o ile będziemy potrafili sobie z nim poradzić.
Dodaj komentarz