Jak uwolnić się od toksycznych ludzi?

Na swojej drodze spotykamy mnóstwo osób, które niestety nie zawsze wnoszą do naszego życia coś pozytywnego. Są to tak zwani toksyczny ludzie, którzy poprzez samą swoją obecność i zachowanie wywierają na nas presję i sprawiają, że czujemy się psychicznie zmęczeni. Aby jednak uwolnić się od tego typu ludzi, trzeba umieć ich prawidłowo rozpoznać – osobowości toksycznych jest bowiem wiele i każda z nich wyróżnia się innymi cechami.

Toksyczni ludzie

Typy osobowości toksycznych

Osobowość narcystyczna

Tego typu osoby cechuje niebywała pewność siebie. W większości przypadków uważają się one za ludzi ważniejszych od innych, którym w życiu należy się najwięcej. Ich toksyczność polega na lekceważeniu Twoich potrzeb i skupianiu całej uwagi na sobie.

Osobowość osądzająca

Osobowość osądzająca z reguły cechuje ludzi, którzy boją się spróbować w życiu czegoś nowego. Skutkuje to bardzo zamkniętym, monotonnym podejściem do świata i nowych zainteresowań. Takie osoby zauważają jedynie negatywne strony Twojego nowego hobby i często będą uważać je za bezsensowne.

Osobowość manipulacyjna

Ten typ osobowości to nic innego jak urodzeni mistrzowie manipulacji. Ludzie przebywający z takimi osobami bardzo często nie zdają sobie nawet sprawy z tego że są manipulowane. W ten sposób wykorzystują swoich znajomych do osiągnięcia własnych korzyści. Posiadają również niektóre cechy osobowości narcystycznej.

Osobowość blokująca

Ludzi z osobowością blokującą w dużej mierze cechuje wmawianie innym, że wszelkie próby realizowania marzeń i pomysłów z góry skazane są na porażkę. Nie próbują one wykroczyć poza normę i dążą do tego, aby inni również żyli w taki sam sposób.

Osobowość wymagająca

Osoby z tego typu osobowością są wiecznie niezadowolone z Twojego postępowania, a uszczęśliwienie ich jest wręcz niemożliwe. Będą wymagały od Ciebie rzeczy niemożliwych, a wszelkie formy zrzucenia na nich odpowiedzialności zakończą się fiaskiem.

Osobowość depresyjna

Ludzie z cechami osobowości depresyjnej nie potrafią cieszyć się z małych rzeczy. Zawsze pozostają w pesymistycznym nastroju co udziela się również i Tobie. Osobowość depresyjna nie pozwala ludziom na dostrzeganie pozytywnych aspektów życia.

Osobowość lekceważąca

Typ osobowości lekceważącej (jak sama nazwa wskazuje) czeka tylko na moment, aby komuś dopiec. Swoim zachowaniem okazują innym ludziom całkowity brak szacunku i nie liczą się z ich uczuciami.

Osobowość nieszczera

Jest to prawdopodobnie jeden z gorszych typów osobowości. Cechuje on osoby nieszczere, które całą prawdę pozostawiają tylko dla siebie. Z pozoru mogą wydawać się zainteresowane Twoimi problemami, jednak w duchu będą się z Ciebie naśmiewać.

Tych osiem przedstawionych powyżej typów osobowości może całkowicie odmienić Twoje życie. Niestety w większości przypadków nigdy nie jest to zmiana na dobre. Jak więc uwolnić się od toksycznych ludzi?

Przede wszystkim nie dawaj wciągać się w gierki

Osoba toksyczna będzie próbowała wplątać Cię w różnego rodzaju gry umysłowe tzw. mind games. Sprawia to, że całe poczucie winy spadnie na Ciebie. Pamiętaj że ludzie toksyczni bardzo często są manipulatorami i bez większego problemu sprawią abyś czuł się w ten sposób.

Nadstaw drugi policzek

Czasami aby na dobre przestać być ofiarą osób toksycznych wystarczy przysłowiowo nadstawić drugi policzek. Jeżeli na wszelkie formy wyzwisk i obrażania będziesz reagował spokojem i życzliwością (co oczywiście nie jest łatwe) to z całą pewnością zdezorientujesz osobę toksyczną. Bardzo możliwe iż uzna ona że nie warto wyrządzać Ci krzywdy, jeżeli nie robi to na Tobie żadnego wrażenia.

Nie myśl o tym

Skupianie się na osobach toksycznych i sytuacjach z nimi związanych może jedynie pogorszyć Twój stan. Staraj się odpychać od siebie wszystkie negatywne myśli które doprowadzają cię do szewskiej pasji. W takich sytuacjach powtarzaj sobie że nie robi to na Tobie żadnego wrażenia, lub wracaj do miłych i radosnych wspomnień.

Kto pyta nie błądzi…

W niektórych przypadkach możemy uświadomić drugiej osobie jak bardzo niedorzeczne jest jej zachowanie. W przypadku nadmiernego przypływu jadu i toksyczności zacznij zadawać jej pytania na które może odpowiedzieć „tak” lub „nie”.

Śmiech to zdrowie

Kolejna z form wprawienia swojego „przeciwnika” w osłupienie – obróć wszystko w żart! Twoje poczucie humoru i dystans do siebie mogą go całkowicie wyprowadzić z równowagi i spowodować, że nie będzie on podejmował próby kolejnych ataków.

Odetnij się

Jest to ostateczna metoda walki z toksycznymi ludźmi. Całkowite odcięcie wyeliminuje ich z Twojego życia raz na zawsze. Z początku może być Ci trudno, jednak wraz z upływem czasu zdasz sobie sprawę z tego, że była to jedna z lepszych decyzji w Twoim życiu.

Toksyczni ludzie swoim zachowaniem nie wniosą do Twojego życia żadnych pozytywów. Czasami możesz czuć się od nich silnie uzależniony, jednak najważniejsze jest aby zdać sobie sprawę z tego jaką krzywdę Ci wyrządzają. Pamiętaj o tym, że wszyscy mamy prawo do szczęścia, jednak nikt nie ma prawa budować swojego szczęścia Twoim kosztem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *