Temat niezwykle ważny, jednak bardzo często przez nas lekceważony. Starość to nieodłączny element naszego życia. W przeszłości była traktowana z ogromnym szacunkiem i poważaniem, jednak w dzisiejszych czasach sprawa wygląda zupełnie inaczej.
Stary = niepotrzebny?
Coraz większym problemem staje się zjawisko depresji wśród osób starszych. Z czego to wynika? Otóż ludzie w podeszłym wieku często zostają zapomniani przez społeczeństwo, a co za tym idzie czują się niepotrzebni i bezużyteczni. Jak mawiała Jeanne Moreau „Starość nie chroni przed miłością, ale miłość potrafi ochronić przed starością”. Niestety miłości tej coraz bardziej brak. Osobom starszym niezwykle często doskwiera samotność. Dzieci nie przychodzą w odwiedziny tak często jak kiedyś, a wnuki zajęte są swoimi sprawami.
Świat pędzi dalej…
Problemy ludzi w podeszłym wieku nie ograniczają się jednak tylko do relacji z członkami rodziny. Mają oni do czynienia również z barierami technologicznymi, architektonicznymi i psychologicznymi. W wielu przypadkach urzędnicy i pracownicy działu obsługi klienta nie są przygotowani do kontaktu z osobami starszymi – brakuje im cierpliwości i chęci do szczegółowego wytłumaczenia problemów czy też różnego rodzaju pojęć.
Kiedy obcy człowiek staje się najbliższym
Z ogromną potrzebą kontaktu ze strony osób starszych spotykamy się na co dzień. Za jeden z lepszych przykładów możemy podać tutaj kliniki i przychodnie. Spora ilość ludzi w podeszłym wieku potrafi przyjść kilka godzin przed umówioną wizytą, aby móc porozmawiać z drugim człowiekiem i chociaż na chwilę oderwać się od samotności. Z drugiej strony, rozmowa z lekarzem który zadaje pytania o ich stan zdrowia i wykazuje zainteresowanie ich osobą daje im poczucie, że jednak coś jeszcze znaczą.
Ludzie starsi często przejawiają również zachowania hipochondryczne, mające na celu zwrócenie na siebie uwagi rodziny.
Pamiętajmy o tym, że komfort życia seniorów możemy jak najbardziej poprawić. Serdeczna rozmowa przy filiżance herbaty, spacer, słuchanie opowieści, prośba o pomoc w naprawie jakiegoś przedmiotu – nawet tego typu drobne czynności sprawią, że ludzie starsi znów poczują się potrzebni. Pamiętajmy o tym, że i my sami kiedyś będziemy na ich miejscu.
Dodaj komentarz