Zwykliśmy mówić, że ciekawość to rzecz ludzka – dzięki niej uczymy się odkrywać i poznawać mnóstwo pozytywnych i pożytecznych aspektów naszego życia. Jednak jak wszystko na tym świecie, ciekawość ma również swoje ciemne strony i w każdej chwili może przybrać postać mitologicznej puszki Pandory.
Na początku zadajmy sobie jednak pytanie, czym jest ciekawość? Z definicji jest to:
- zachowanie objawiające się podświadomym pragnieniem poznawania i odkrywania nowych rzeczy
- zachowanie świadome, spowodowane chęcią poznania prawdy na temat danego tematu/sytuacji
Czy ciekawość może być jednocześnie pozytywna i negatywna?
Jak najbardziej. Z jednej strony jest ona ogromną motywacją do działania. Chęć poznawania różnych aspektów życia, odkrywanie nowych zjawisk i technologii ma znaczny wpływ na rozwój naszego świata. Niestety, tutaj pojawiają się również jej ciemne strony – wiele odkryć technologicznych nie jest wcale wykorzystywanych dla dobra ludzkości, a wręcz przeciwnie – szkodzi.
Na tej podstawie mogłoby się wydawać, że negatywne aspekty ciekawości nie dotyczą zwykłych zjadaczy chleba – większość z nas nie marzy przecież o byciu naukowcem czy odkrywcą. Nas ciekawią bardziej przyziemne rzeczy – co to za nowi sąsiedzi wprowadzili się na 4 piętro, dlaczego nasza sąsiadka tak nagle odmłodniała? Może to zasługa kochanka, a może poddała się zabiegom upiększającym? Takie zachowania pokazują nam, że przysłowiowe wchodzenie z butami w czyjeś życie jest również nacechowane negatywnie.
Żyjemy plotkami, z uwagą śledzimy poczynania celebrytów, wywlekamy różnego rodzaju sprawy osobiste, nadmiernie interesujemy się życiem innych ludzi. Tego typu zachowania bardzo często prowadzą do manipulowania faktami i naginania prawdy (co w dzisiejszych czasach jest niewątpliwie domeną mass mediów).
Nie bez powodu mówi się, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła oraz że ludzka ciekawość nie zna granic – za wzór możemy podać tutaj również postać biblijnej Ewy, która kierowana ciekawością skosztowała zakazanego owocu oraz przykład Orfeusza, którego zgubne zaciekawienie zamieniło go w słup soli podczas ucieczki z Hadesu.
Z drugiej strony ciekawość to również pierwszy stopień do wiedzy. Czy w takim razie ciekawość możemy jednoznacznie określić jako pozytywną lub negatywną? Każdy z nas po analizie własnego zachowania powinien samodzielnie odpowiedzieć sobie na to pytanie.
Dodaj komentarz