Marihuana i jej wpływ na mózg nastolatka

Słyszymy wiele opinii na temat tego, iż marihuana to nie narkotyk. Że jest nieszkodliwa, ma działanie wyłącznie odprężające, a jej zażycie nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Wiedzeni tego typu informacjami młodzi ludzie coraz chętniej sięgają po tę używkę. Czy aby na pewno nie ma ona negatywnego wpływu na mózg nastolatka?

Marihuana i jej wpływ na mózg nastolatka

Czy naukowcy mogą się mylić?

Naukowcy z University of Vermont (UVM) opublikowali na łamach czasopisma „The Journal of Neuroscience” niezwykle ciekawą pracę, w której dowodzą iż nawet sporadyczny kontakt z marihuaną w wieku wczesno nastoletnim, prowadzi u młodych ludzi do zmian w strukturze mózgu.

Pierwsze „przygody” z tym narkotykiem znacznie zwiększają objętość materii szarej w określonych częściach mózgu, co nie pozostaje bez wpływ na różnego rodzaju procesy zachodzące w tym organie.

Specjalistyczne badania

W ramach programu IMAGEN, przeprowadzono specjalistyczne badania w których uczestniczyło ponad 40 nastolatków. Każdy z nich przyznał się do tego, iż próbował marihuany przed 14 rokiem życia. Lekarze wykonali u nastolatków badanie rezonansem magnetycznym i zaobserwowali, iż u każdego z nich doszło do powiększenia tych rejonów mózgu, w których znajdują się receptory kannabinolowe. Co gorsze – zmiany zaszły również w rejonach odpowiedzialnych za kontrolę i sterowanie emocjami oraz w obszarach odpowiedzialnych za zapamiętywanie oraz efektywne uczenie się.

Marihuana wcale nie taka niewinna…

Według profesora Garavana, już przy pierwszym wypaleniu jointa nasz mózg zaczyna się zmieniać. Mimo to, większość osób do tej pory nie wierzy w szkodliwość marihuany.

Nowe, specjalistyczne badania, zwiększają naszą wiedzę odnośnie marihuany oraz skutków jej zażywania. To niezwykle ważny temat, ze względu na rosnącą ilość zwolenników konopi oraz krajów ją legalizujących.

Czy posiadając nowe, naukowe dowody, liczby te będą się zwiększać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *