Motywacja i jej rodzaje

Ostatnimi czasy coraz więcej słyszy się o motywacji. Poradniki i szkolenia motywacyjne pojawiają się tak szybko jak grzyby po deszczu. Pomiędzy publikacjami służącymi wyłącznie do zarabiania pieniędzy trzeba umieć odnaleźć prawdziwie wartościową treść.

Motywacja

Motywacja…czyli co?

Najpierw przyjrzyjmy się samemu pojęciu motywacji. Z definicji jest to stan, w którym człowiek gotowy jest do podjęcia określonego działania w skutek zachodzących procesów psychicznych i fizjologicznych. Brzmi dosyć naukowo, nieprawdaż? Tak więc motywacja – mówiąc językiem ogólnym – to siła, która napędza nas do osiągania istotnych dla nas celów.

Rodzaje motywacji

Motywacja wewnętrzna

Z motywacją wewnętrzną mamy do czynienia w momencie, gdy chcemy zaspokoić swoje potrzeby. Wówczas każdego dnia jesteśmy nakręceni do zrealizowania swojego celu, postanowienia – wychodząc naprzeciw wszelkim niedogodnościom i przeszkodom.

Motywacja zewnętrzna

Motywacja zewnętrzna pojawia się, gdy głównym bodźcem są korzyści materialne. Człowiek jest wówczas zmotywowany do działania, ponieważ wie że za osiągnięcie celu czeka go nagroda – czy to w postaci premii, awansu czy lepszej oceny w szkole.

Motywacja pozytywna

Z motywacją pozytywną mamy do czynienia, gdy nasza siła i chęć spełnienia wzrastają w momencie, gdy jesteśmy coraz bliżej osiągnięcia celu. Dzięki niej, poziom zaspokojenia potrzeb człowieka staje się o wiele wyższy.

Motywacja negatywna

Motywacja negatywna w dzisiejszych czasach jest niezwykle popularna (zwłaszcza w pracy). Polega ona na stosowaniu różnego rodzaju kar. W takim przypadku pracownik z całych sił dąży do osiągnięcia celu w obawie przed degradacją lub utratą pracy.

Najczęstsze problemy z motywacją

Z pewnością każdy z nas doświadczył problemów z motywacją. Czasami wynika to z naszego ludzkiego lenistwa, a czasami zwyczajnie boimy się podjąć jakieś nowe wyzwanie. Wiele osób ma problemy ze zmotywowaniem się ze strachu, że im się nie uda lub po prostu nie wiedzą jak się za to zabrać.

Jak się zmotywować?

Przeanalizuj swoje cele

Zastanów się dokładnie nad tym co chcesz osiągnąć i w jaki sposób możesz to zrobić. Dzięki szczegółowej analizie swoich pragnień zaczniesz się pozytywnie nakręcać i łatwiej będzie Ci osiągnąć cel.

Wyznacz sobie nagrodę

Ludzki mózg uwielbia otrzymywać nagrody, zwłaszcza gdy wykona porządną pracę. Zastanów się co byłoby dla Ciebie najlepszą formą nagrody, dzięki czemu będziesz miał dodatkową motywację do zrealizowania swojego postanowienia.

Użyj wyobraźni

Potrzebujesz motywacji żeby schudnąć? Wyobraź sobie jak oszałamiająco będziesz wyglądać na plaży w nowym stroju kąpielowym. Teraz pamiętaj o tym, że tylko od Ciebie zależy czy Twoje wyobrażenie stanie się prawdziwym efektem Twoich działań.

Zacznij od prostych rzeczy

Jeśli planujesz coś zmienić, zacznij od rzeczy prostych. Z pewnością uda Ci się to zrobić, co z kolei zachęci Cię do dalszej pracy. Jeżeli jednak zaczniesz od rzeczy najtrudniejszych, wówczas możesz ponieść porażkę i zniechęcić się do podjęcia kolejnych działań.

Motywacja to niezwykle ważna i istotna rzecz w naszym życiu. Ważnym jest, aby uświadomić sobie jaki rodzaj motywacji odpowiada nam najbardziej. Dzięki temu wiemy jakie konkretnie działania będą napędzały nas do dalszej pracy nad sobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *