Muzyka a medycyna

Kiedy jako kilkuletni chłopiec dotknąłem po raz pierwszy dźwięku nie zdawałem sobie sprawy, jak dalece wpłynie on na koloryt mego życia, jak głęboko spenetruje moją codzienność, ile przyniesie cudownych chwil, zadumy. Nie przypuszczałem również, że w wielu sytuacjach będzie on dla mnie sprzymierzeńcem w zmaganiu ze strachem, bólem, cierpieniem.

Już w życiu płodowym następują pierwsze doznania słuchowe, są to właśnie dźwięk i wibracja. Pływamy wówczas w wodach płodowych ­ jak w stanie nieważkości, wody płodowe dostają się do nosa, ust, co wyłącza zmysł smaku i powonienia. Oczy płodu są zamknięte, przebywamy w ciemnościach ­ a więc kolejny zmysł tzn. wzrok jest również wyłączony. Wody płodowe dostają się również do naszych uszu ­ naciskając na błonę bębenkową. Należy tutaj pamiętać, że dźwięk przechodzi przez wodę 5 razy lepiej niż przez powietrze. Tak więc nasz słuch w życiu płodowym jest wzmocniony. Dlatego też słuszne są uwagi lekarzy sugerujących, że powinno się mówić do dziecka jeszcze w jego życiu płodowym.

Niezwykle istotne znaczenie ma muzykoprofilaktyka w miejscu pracy. Przeprowadzone badania nad wpływem muzyki na warunki w pracy udowodniły jej korzystne oddziaływanie na jakość pracy, poczucie komfortu pracy nie tylko lekarza, ale i całego personelu pomocniczego. Muzyka dostarczała dodatkowych bodźców o pozytywnym zabarwieniu emocjonalnym. Wpłynęła na mniejsze poczucie zmęczenia po pracy, działając pobudzająco na inne, nie obciążone pracą struktury mózgowe, stymulując procesy hamowania i pobudzenia w korze mózgowej. Dostarczając pozytywnych emocji, wpłynęła na poprawę nastroju i ożywienie emocjonalne. Wśród pracowników częściej pojawiał się uśmiech, podchwytywanie melodii. Muzyka wpłynęła też dodatnio na stosunki interpersonalne wśród załogi, a także na motywację do pracy. W przerwach, gdy nie stosowano ekspozycji muzycznej zaobserwowano wśród pracowników zniecierpliwienie, niezadowolenie a nawet żal i protest.

Wielkim, miłym  zaskoczeniem był dla mnie pobyt w hotelu Adam Spa w Kudowie Zdrój. Już w recepcji doznaje się ukojenia, przy wspaniale dobranej,  instrumentalnej,  muzyce relaksacyjnej. Ktoś w tym hotelu doskonale zna tajniki oddziaływania muzyki na nasz umysł. Polecam wszystkim zestresowanym.

Poniżej przedstawiam mój wywiad w TV Pomerania na temat muzykoterapii

38 odpowiedzi na “Muzyka a medycyna”

  1. Mam pięcioro dzieci i wszystkie chodziły lub jeszcze chodzą do szkoły muzycznej. Kochają muzykę i wiele razem muzykują. Jeśli jest coś najpiękniejszego w naszej rodzinie to właśnie muzykowanie naszych dzieci: skrzypce, flet, wiolonczela, gitara, perkusja i ostatnio też talent wokalny jednej z córek. Nidgy też mnie nie denerwowały ich nieporadne, uciążliwe, pierwsze ćwiczenia. Wręcz przeciwnie, napełniały mnie pokojem i radością.

  2. Większość z Nas nie zdaje sobie sprawy jaki wpływ na Nas samych może mieć muzyka. Nie myślimy o tym i dlatego tak mało wiemy na ten temat. Chociaż jeśli się temu bliżej przyjrzeć to każdy zauważy, że muzyka ma ogromny wpływ na nasz nastrój, samopoczucie czy emocje. Warto zagłębić się i lepiej poznać wpływ określonej muzyki na Nas samych i korzystać z jej dobrodziejstw, aby np. poprawić sobie humor czy odprężyć się 🙂

  3. Wiele słyszałam o medycznej stronie muzyki i zaczęłam się zastanawiać jak to wygląda w praktyce. Rozmawiałam ze znajomymi, którzy umilają sobie czas w pracy właśnie słuchając myzuki. Zapytałam jak pracuje się im, kiedy słuchają muzyki, a jak kiedy jej nie słuchają. Dowiedziałam się, że muzyka “dodaje im skrzydeł”,motywuje do pracy i dodaje sił. Działa “ona” na nich kojąco i pracuje im się o wiele lepiej niż kiedy jej słuchają. Czas pracy również mija im szybciej, kiedy mogą sobie podspiewywac do ulubionych utworów. Wiadomo, że nie każda muzyka ma na nas dobry wpływ. Zależy to od naszych gustów. Moim zdaniem muzyka sama w sobie jest lekarstwem. Może nie da rady wyleczyć nas z różnych chorób, ale z pewnością nie pozwoli nam się poddać w walce z nimi. Szkoda tylko, że w wielu zakładach pracy (głównie w fabrykach) zakazane jest słuchanie muzyki podczas pracy. Tłumaczone jest to względami bezpieczeństwa. Bynajmniej ja spotkalam sie z kilkoma takimi przypadkami. No ale cóż, zawsze można zrelaksować się po pracy 😉

  4. Artykuł porusza wiele kwestii związanych z wpływem muzyki na nasze życie. W dzisiejszych czasach z każdej strony jesteśmy bombardowani bodźcami stresowymi i nie zawsze jesteśmy wyposażeni w odpowiednią “tarczę”. Taka tarczą, od której mogą się odbijać wszelkie stresujące sprawy, może być właśnie muzyka. Musimy jednak pamiętać, że różne rodzaje muzyki, mogą wywierać na nas różny wpływ. Dlatego uważam, że warto wsłuchać się w swój organizm, umysł, duszę i samemu sprawdzić kiedy i jaka muzyka ma na nas wpływ kojący, pobudzający, relaksujący… Bo warto! Gdy odkryjemy co i jak, zdobędziemy potężne oręże do walki z przeciwnościami, które stwarza nam dzisiejsza rzeczywistość.
    Ja sama od lat dziecięcych mam bliski kontakt z muzyką. Od 10 roku życia tańczę, więc muzyka towarzyszy mi praktycznie każdego dnia. Muzyka latynoska od zawsze pomagała mi zapomnieć o problemach dnia powszedniego, motywowała do podejmowania nowych zadań, ładowała pozytywną energią. Muzyka bardziej klasyczna, np. do walca, koiła stargane nerwy, pozwalała spojrzeć na niektóre sprawy z dystansem, skłaniała do przemyśleń. W domu także towarzyszy mi muzyka, czasem jest to po prostu włączone radio, czasem ulubiona płyta. Wszystko zależy od nastroju, a bardziej od od moich potrzeb. Każdemu polecam taką prywatną, domową muzykoterapię. Naprawdę warto czasem się zatrzymać i wsłuchać w siebie przy akompaniamencie pięknych dźwięków…

  5. Witam! Przeczytałam Pański artykuł i muszę przyznać, że zgadzam się w 100% zwłaszcza z fragmentem, że “…muzyka wpływa dodatnio na stosunki interpersonalne…” Piszę pracę na temat wykorzystania muzykoterapii w rehabilitacji dziecięcego porażenia mózgowego i rzeczywiście dotarłam do informacji na temat pozytywnych reakcji występujących przy stosowaniu tej terapii w leczeniu tego schorzenia. Pacjenci stają się otwarci i chętni do współpracy, a to znacznie ułatwia rehabilitację. Pozdrawiam

  6. Pochodzę z myzykalnej rodziny. Dziadkowie śpiewali w chórze, tata gra na 5 instrumentach, mama śpiewa, co odziedziczyłam po niej wraz z siostrą 😉 Muzyka towarzyszy mi od lat najmłodszych i nie wyobrażam sobie poranka bez swojej ulubionej melodii. Muzyka uspokaja mnie, pociesza, nie raz zmusza do refleksji. Mam mnóstwo swoich ulubionych piosenek, z których każda przypomina mi inny moment mojego życia. Dzieciństwo, okres szalonej, zbuntowanej nastolatki czy pierwszą miłość 😉 Bez muzyki jestem uboga 😉

  7. Muzyka wpływa na nasze nastroje i emocje, uspakaja, poprawia nastrój, a także rozładowuje agresję. Okazuje się, że poprzez muzykę możemy bardzo wcześnie wspierać i stymulować zmysły dzieci, a przez to rozwijać ich wrodzone talenty. Odpowiednio dobrana muzyka pozytywnie oddziałuje już na dziecko w łonie matki, na Nas samych, a także na osoby starsze.
    Ja pamiętam jak moja babcia była w szpitalu, a lekarze mieli specjalnie opracowane zestawy utworów: dla pacjentów przed i po zabiegu, jak także dla lekarzy przed rozpoczęciem operacji jak i po – zestawy relaksacyjne. Każdy z tego mógł skorzystać, a dzięki temu w szpitalu chodził uśmiechnięty, zrelaksowany, z chęcią do życia, do pomagania innym.
    Dla mnie osobiście muzyka odgrywa ważną rolę w życiu: uspakaja, rozwesela dodaje więcej siły, pewności siebie, a niektóre utwory przypominają o wspaniałych chwilach w moim życiu, nieraz lubię powrócić do nich i powspominać….

  8. Zgadzam się, że muzyka jako profilaktyka, terapia i kompanka ma niezwykle istotne znaczenie w Naszym życiu. Towarzyszyła ludziom od zawsze, w prehistorii używano dźwięków do porozumiewania się i ubarwienia wolnego czasu, także w życiu każdego z Nas towarzyszy już od początku. Dźwięki, które docierają do płodu są pierwszymi dla niego oznakami tetniącego życia poza tym ciasnym mieszkankiem, które go otacza przez 9 miesięcy. Faktem jest też, że maleństwo świetnie rozpoznaje te dźwięki, które słyszał w wodnym środowisku brzucha mamy. W chwili przyjścia na świat otaczają go zupełnie obcy ludzie, ta nerwowość, to światło, badania… aż tu nagle słodycz i ciepło głosu mamy, tego którym je dotąd pieściła przez 9 miesięcy… i spokój, harmonia. To właśnie jest dowodem, że muzyka uspokaja i ma niezmiernie ważny wpływ na nasze samopoczucie ale także i cechy osobowości. Harmonijna muzyka sprzyja harmonii wewnętrznej człowieka. Jednakże źle dobrany rodzaj muzyki do odczuć wewnętrznych może również prowadzić do obaw, lęku, napięć i innych tego typu zaburzeń emocjonalnych. Wsłuchajmy się w nasze ciało i znaki jakie nam przesyła, by odnaleźć dźwięki muzyki, które będą dawać nam oczekiwane emocje czy to ukojenie, spokój czy też upust złym emocjom. To jakiej muzyki słuchamy ma odzwierciedlenie w naszym zachowaniu, wyglądzie, ubraniu itp. i zależy przede wszystkim od upodobań i cech charateru danej osoby.
    Ludzie na każdym kroku stykają się z muzyką i różnymi dźwiękami życia codziennego. Część osób reguralnie a wręcz nawet ‘nałogowo’ w każdej wolnej chwili i przy każdej możliwości słucha ulubionej muzyki, część robi to nieświadomie podczas sprzątania, gotowania, w pracy, w podróży, w telewizji i radiu… Dla niektórych muzyka to sposób na rozrywkę, uspokojenie tzw “odstresowanie”, symbol wspomnień dla innych natomiast natchnienie, hobby, pasja a nawet “całe życie”.
    Muzyka “łączy ludzi” i “łagodzi obyczaje”, dlatego oddajmy się jej tajemniczej magii…

  9. Od dawna wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje. Dla mnie daje również możliwość miłych i przyjemnych doznań. Muzyka sama w sobie pozwala na docieranie do głęboko ukrytych emocji, poprawia nastrój. Pozwala na wspólne przeżywanie pozytywnych emocji i pozwala ludziom na przełamanie barier emocjonalnych i rozładowanie napięcia. Muzyka to ważny aspekt w życiu człowieka i dociera do głębi duszy i podświadomości . Muzyka towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat i zawsze zajmowała w jego życiu szczególne miejsce. Dla mnie osobiście bez muzyki świat był by pozbawiony koloru i emocji. Dzięki niej codziennie wstaje i rozpoczynam dzień z uśmiechem na twarzy:) Muzyka pozwala mi na kreatywne zachowania w ciągu dnia i w chwilach strachu, lęku, smutku czy złości pozwala przetrwać. Pozwala pokonać słabości i daję siłę na nowy dzień! Muzyka więc jest dla mnie swoistym uczłowieczaniem ludzi:)

  10. Każdy człowiek słucha różnego rodzaju muzyki i każdy w jakiś sposób słysząc ulubione dźwięki zapomina np. o ciężkim i stresującym dniu. Uważam, iż muzyka zagłusza po prostu nasze myśli i pozwala na jakiś czas się wyciszyc. W zakładach pracy muzyka jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż w pewnym stopniu poprawia jakośc pracy, a także stosunki między pracownikami. Ja osobiście lubię słuchac muzyki przed snem, wtedy zapominam o wszystkim co się wydarzyło i koncentruje się na melodii. Jest to bardzo dobry sposób jeżeli myślę o wielu rzeczach na raz i nie mogę zasnąc:) Myślę, żę bez muzyki ludzie byliby częściej rozdrażnieni niż zwykle, szczególnie w dzisiejszych stresujących czasach.

  11. Żyć bez muzyki??? Ja bym nie potrafiła… Napełnia ona człowieka czymś niezwykłym, pozwala odnaleść w sobie te najpiekniejsze emocje i jednocześnie je scharakteryzować. Jestem niezwykle szczęśliwa, że w swojej codzienności mam tyle muzyki…gitara, skrzypce…codziennie nowe dźwięki, codziennie coś innego i niesamowity rozwój tych umiejętności napawa dumą, dodaje wiary i niezmiernie cieszy. Muzyka to całe moje życie i zgadzam się w 100% ze stwiedzeniem, że w życiu płodowym jest to niezwykle istotny element rozwoju.

  12. W moim odczuciu muzyka to magia, której poddaje się każdy człowiek, bo przecież nie ma człowieka który by na nią nie reagował. Nie pozostaje ona obojętna dla nikogo, wyzwala w nas wiele emocji- mogą być one pozytywne albo negatywne ale zawsze są. Sama osobiście w chwilach dużego stresu, napięcia czy zdenerwowania słucham muzyki relaksacyjnej- zawsze skutecznie mnie uspokaja i przywraca mi równowagę wewnętrzną.
    Niektórym muzyka pomaga w skupieniu, bo słuchają jej przy uczeniu się lub pracy, niektórych wprawia w dobry nastrój, innych jeszcze pobudza (mowa tu o tych którzy słuchają jej podczas biegania czy jazdy na rowerze).
    W pewnym sensie słuchanie muzyki odrywa nas od rzeczywistości i pomaga przenieść się gdzieś indziej lub skupić się zupełnie na czymś innym, dlatego też może ona równie dobrze zaoszczędzić nam wielu stresów i zmartwień codziennego życia, a osobom chorym pomóc w znoszeniu bólu i cierpienia.
    Pomijając aspekt medyczny, poprzez muzykę można wyrazić wszystko a nawet i więcej czyli to czego słowami wyrazić się nie da.
    Muzyka wyzwala w nas wiele emocji, często takich o których istnieniu jeszcze nie wiedzieliśmy…

  13. Muzyka towarzyszy mi przez całe życie. Nie potrafiłabym bez niej żyć. Muzyka odpowiednio “dobrana” potrafi wyciszać emocje, łagodzić stres. Jak wiadomo muzyka ma również wpływ na płód. Miałam okazję to sprawdzić na swoim maleństwie puszczając mu muyke różnego gatunku i o różnym stopniu natężenia, a mój dzidziuś okazywał sowje zadowoleni bądź niezadowolenie. Ponieważ uważam, iż doznania słuchowe są bardzo ważne staram sie dużo mówic do swojego dziecka i codziennie wieczorem czytam mu książki dla dzieci gdyż ma to ogromny wpływ na jego życie jak narazie jeszcze płodowe.

  14. Moim zdaniem muzyka ma ogromne znaczenie w życiu każdego człowieka. Każdy z nas przecież słucha muzyki, jedni lubią rocka inni jazz a jeszcze inni uwielbiają muzykę klasyczną. Wszystko to zależy od człowieka, to on dokonuje wyboru i to on wie jaki rodzaj muzyki najbardziej mu odpowiada. Muzyka potrafi sprawić, że człowiek „na nowo uruchamia swój umysł”, staje się on „wypoczęty”, gotowy do dalszego działania. Dzięki muzyce człowiek jest w stanie odpocząć od codzienności, odizolować się od otaczającego go świata, zapomnieć o zmartwieniach i kłopotach, „wyłączyć się” na moment, pogrążyć się w zapomnienie, odpocząć. Dla mnie osobiście muzyka jest czymś ważnym. Pomaga mi się zrelaksować, zapomnieć o trudach dnia codziennego, o wszystkim co mnie dręczy i trapi, pozwala spojrzeć na pewne sprawy inaczej. Czuje się wtedy taka spokojna, opanowana a moje myśli są czyste. Warto więc dbać o to aby muzyka stanowiła istotną cząstkę naszego życia.

  15. muzyka przenosi nas w zupełnie inny świat. Pozwala na nieprawdopodobne odprężenie i zrelaksowanie się. Ostatnio w pracy koleżanka włączyła płytę z nagraniem “śpiewających” ptaków i lekkich podmuchów wiatru. Niby banalne ale w środku zimy i w dodatku w pracy to była najmilsza i najbardziej przyjemna rzecz jaką można było usłyszeć. polecam:)

  16. Muzyka łagodzi obyczaje.. tak łagodzi i obyczaje i nastroje. Wpływa na nasze samopoczucie. Każdy z nas przekonał się ze muzyka potrafi diametralnie zmienić nasze nastroje i podejście do sprawy, bo przecież każdemu z nas zdarzyło się ulec sile muzyki, zarówno przez nią wpaść w gorszy nastrój jak i dzięki niej nasze nastawienie się polepszało. Warto oddać się muzycznej uczcie, takiej jaką lubimy. Muzyka dekoruje każdą ważniejszą chwilę w naszym życiu czy są to urodziny, ślub, czy pogrzeb. To ona nadaje odpowiedni ton każdej z chwil. Wyobraźmy sobie świat bez muzyki.. nie jest on taki sam.

  17. Bardzo ciekawy artykuł. Zwraca uwagę na to, iż istnieje korelacja między muzyką a zdrowiem człowieka. Muzyka była od zawsze. Człowiek słuchający swojej ulubionej muzyki wpada w określony nastrój, radosny bądź nostalgiczny. W zależności od tego na co ma ochotę i jaki jest jego stan ducha wybiera odpowiednią muzykę. Bardzo ciekawe jest dlaczego tak się dzieje. Dlaczego jedne osoby pod wpływem jakiegoś utworu mają poczucie czegoś niezwykłego i pięknego, podczas gdy na innych nie robi on żadnego wrażenia?
    Wiedza o tym jak muzyka wpływa na organizm człowieka staje się coraz większa. Zagadnienie to jest bardzo ciekawe a wyniki badań mogą posłużyć do podniesienia roli muzyki w medycynie.

  18. Artykuł bardzo mnie zaciekawił. Zgadzam się z opinią, że funkcjonowanie bez przyjemnych dźwięków płynących z głośników jest przyczyną naszego rozdrażnienia, złego samopoczucia..
    Osobiście jestem pasjonatką słuchania muzyki, jest to nie tylko jeden z moich sposobów relaksacji, ale nawet wpisało się to w mój codzienny plan dnia (konieczność- prawie jak posiłek i sen) i dozowane jest w dużych ilościach:)

  19. Szkoda że na co dzień bagatelizuje się znaczenie muzyki, myślę że nie tak łatwo znaleźć miejsce, w którym przebywamy przez większość czasu, a w którym jednocześnie muzyka odgrywa ważną rolę. Szukamy wielu sposobów na lepsze życie, sposobów odprężenia a rozwiązanie jest tak blisko. Dobrze, że ma Pan wiele wspólnego z muzyką, a to co odnośnie niej ważne przekazuje innym. Myślę i mam nadzieję, że to może zainspirować. 🙂

  20. W moim życiu muzyka ma ogromne znaczenie. I zgadzam sie z tym,że może byc dla nas ukojeniem. Daje nam siłę, radość, uspokaja, pomaga się skoncentrować. Ciekawy artykuł, obrazujący, jak istotna jest dla nas muzyka na różnych płaszczyznach.

  21. Dla mnie muzyka jest moja izolacja od tego co dzieje sie w kolo. Wtedy jestem w swoim swiecie, czasem jednoczesnie pozwala mi to skoncentrowac sie i myslec o sprawach dla mnie waznych. Poza tym pomaga mi w koncentracji przed waznym wydarzeniem. czesto tez pokazuje nasz aktualny stan humoralny:) dzieki roznorodnosci muzyki latwiej nam znalezc dla siebie cos dobrego.

  22. Zgadzam się z moimi przedmówcami i uważam, że ludzie nie zdają sobie sprawy z tego jak muzyka może pozytywnie wpłynąć na nasza psychikę, pomaga nam się zrelaksować i oderwać od szarej rzeczywistości. Po prostu pozwala pomarzyć! Poza tym bez muzyki nie byłoby tańca, bez tańca nie byłoby zabawy, bez zabawy nie byłoby Sylwestra, bez Sylwestra nie byłoby Nowego Roku, a bez Nowego Roku nie byłoby życia ! W dzisiejszych czasach istnieje mnostwo gatunkow i podgatunków muzycznych, że każdy bez problemu znalazłby coś dla siebie.

  23. Wyobrażacie sobie życie bez muzyki?… Ja również nie. Muzyka otacza nas z każdej strony, towarzyszy nam w niemalże w każdym momencie naszego istnienia, aby w pewnym momencie usłyszeć utwór sprzed 10 lat, a w naszej głowie ukazuje się wizja wyjątkowej chwili z tamtych lat. Jak często wracacie do domu przygnębieni, źli, czy zmęczeni? Wystarczy wsłuchać się w ulubiony utwór, aby uspokoić potargane nerwy, czy zasiąść i poddać się rozkosznym bujaniem w obłokach. Poprzez dobranie “odpowiedniej nuty” możemy decydować w jaki nastrój chcemy się wprowadzić. Ukazuje nam to bardzo dokładnie, jak duży wpływ ma muzyka na kierowanie naszą psychiką.
    “Muzyka uspokaja umysł, ułatwia wzlot myśli, a gdy trzeba, pobudza do walki.”

  24. Muzyka ma nieskończenie duży wpływ na nasze życie. Wprowadza nas w różne nastroje: daje poczucie bezpieczeństwa, wywołuje zadowolenie, wytwarza w nas strach, bądź też działa motywująco. Muzyka może synchronizować półkule mózgowe i wprowadzać nas w medytacje, która rekompensuje czas spania. Mówię to z własnego doświadczenia. Muzyka towarzyszy mi w moim życiu od dzieciństwa. Nie ma dnia, żeby w głowie nie grała mi jakaś zapamiętana melodia. Czuję się wychowana przez muzykę, i mam świadomość, że w ogromnym stopniu wpłynęła na moją osobę. Jest to moje odnalezione panaceum, tutaj na ziemi. Lek jakim jest muzyka, niewłaściwie stosowany może również wywołać efekty nie pożądane. Trzeba w odpowiedni sposób zażywać.

  25. w pełni zgadzam się z teorią autora. muzyka jest nieodłącznym elementem naszego codziennego życia, potrafi nas odprężyć po ciężkim dniu, pozytywnie nastroić, zrelaksować, wyciszyć wewnętrznie, czy też zmobilizować do działania. krótko mówiąc- jest lekiem na całe zło 🙂

  26. Oczywistym jest, że słuchanie muzyki ma wpływ na nasze emocje. Odpowiednio dobrana muzyka wywołuje określone reakcje emocjonalne. Najczęściej powoduje rozluźnienie, uspokojenie bądź podekscytowanie. Muzyka może redukować silne, negatywne emocje, obniżać poziom lęku, poziom bólu fizycznego i psychicznego. Może więc być stosowana jako środek leczniczy bądź terapeutyczny. Moim zdaniem należałoby bardziej upowszechnić muzykoterapię, ponieważ jest ona ciągle niedoceniana.

  27. Dla większości ludzi muzyka odgrywa bardzo ważną rolę w ich życiu. Poprzez muzykę możemy wyrazić swoje uczucia i myśli. To ułatwia komunikację interpersonalną. Muzyka może być również terapią. Powszechnie wiadomo, że muzyka ma uzdrawiający wpływ na psychikę i zdrowie fizyczne. Obserwuje się np. jak osoby cierpiące na Alzheimera emocjonalnie reagują na piosenki sprzed lat, czy też w jaki sposób muzyka przyczynia się o poprawy pracy płuc lub zaburzeń mowy. Osobiście nie wyobrażam sobie życia bez muzyki. Słuchanie muzyki odpręża, poprawia nastrój i zbliża ludzi do siebie… 😉

  28. Bardzo ciekawy artykuł. Muzyka w naszym życiu odgrywa niezwykle ważną rolę. Każdy z nas może zauważyc jak muzyka wpływa na nasz stan emocjonalny. Muzykę często dostosowujemy do naszego nastroju, w wielu sytuacjach poprawiam nam humor. Towarzyszy nam w ważnych dla nas chwilach. To prawda,że dźwięki towarzyszą nam praktycznie od poczęcia. Dziecko reaguje na dźwięk już około 16 tygodniu ciąży. Dowiedziałam się, że muzykoterapię można stosowac nawet przed narodzeniem dziecka. Pozwala ona określic czy u płodu nie pojawiły się już problemy ze słuchem. Płód jest w stanie rozróżnic dźwięki nieprzyjemne. Częstotliwośc pracy serca płodu po rozpoczęciu odtwarzania muzyki wzrasta o 10%. Co ciekawe naukowcy zaobserwowali także, że dziecko w łonie matki po usłyszeniu przyjemnej dla niego muzyki zaczyna nawet poruszac się w jej takt:)
    Muzyka jest bardzo dobrą terapią dla naszej duszy:)

  29. Muzyka jest naturalnym stymulantem ukladu nerwowego, najstarszym znanym “narkotykiem” i nie od parady mówi sie, ze łagodzi obyczaje. Wplywa na emocje, na umysł. Dziala w znacznie bardziej zlożony sposób na mózg, pobudza jego prawie wszystkie czesci, prowadzi do zawirowan nastroju jak i neuroprzekazników. Można powiedzieć, że buduje nowe drogi percepcji i poszerza swiadomość znacznie bardziej niż inne bodźce.

  30. Osobiście uważam, ze muzyka odgrywa w naszym życiu bardzo ważną rolę. Każdy z nas ma ulubiony gatunek muzyki jakiej słucha, albo swoją ulubioną piosenkę. Dzięki słuchaniu jej możemy się odstresować i rozluźnić. Obecnie często spotykamy ludzi biegających ze słuchawkami w uszach, przez co rozluźniają się i mniej myślą o towarzyszącym im zmęczeniu. Nawet podczas takiej rutynowej czynności jaką jest robienie zakupów w markecie, kiedy usłyszymy w oddali jakiś hit muzyczny, każdy zaczyna go sobie nucić pod nosem, a tym samym uspokaja się i mimo panującego tłoku w markecie nie denerwuje się.

  31. Muzyka odgrywa dużą rolę w życiu człowieka. Gdy mamy zły nastrój lub jesteśmy zmęczeni pozwala nam się odprężyć, a gdy jesteśmy szczęśliwi to często chce nam się śpiewać;) Muzyka pozwala nam wyrazić samych siebie lub to jak się czujemy. Dzięki muzyce możemy też nawiązywać nowe kontakty i znajomości.

  32. Muzyka nie tylko działa kojąco dla naszego organizmu, ale potrafi też dodać energii, o czym przekonałem się sam niejednokrotnie. Największą zaletą muzyki jest jednak to, że dobrze skomponowana potrafi zmusić nas do refleksji.

  33. ‘Muzyka dostarczała dodatkowych bodźców o pozytywnym zabarwieniu emocjonalnym.’, zgadzam się w 100%, bowiem bardzie łatwo można zauważyć jak ogromny wpły ma ona na nasz nastrój. Jeśli jesteśmy szczęśliwi, zadowoleni z danego dnia, wówczas słuchamy radosny piosenek, tętniących pozytywną energią. Jednak, gdy w naszych umysłach zagości smutek, poddajemy się nostalicznym utworom, pogrążając się w swoim stanie emocjonalnym. Pomaga nam niekiedy przenieść się w zupełnie inny świat, zapomnieć o rzeczywistości, problemach, a także pomaga uwolnić emocje np. poprzez taniec.

  34. Muzyka wpływa na nastrój, poprawę koncentracji, a również na zdrowie tak jak Pan wspomniał w artykule. W moim życiu muzyka jest nieodłącznym elementem towarzyszy mi w domu w pracy, podczas jazdy samochodem oraz w każdej wolnej chwili. Już nie raz przekonałam się jak pozytywnie oddziałuje na organizm:) Ciekawostką dla mnie była wzmianka o życiu płodowym, nie przypuszczałam że już wtedy dochodzą do nas właśnie dźwięki. Artykuł bardzo interesujący i przyjemny,oby jak największa liczba osób czerpała korzyści jakie niesie za sobą muzyka:) Pozdrawiam.

  35. Jasne;)
    Jednakże muszę przyznać, że w miejscu mojej pracy, tj. klubie muzycznym w dni typowo restauracyjne, gdy w tle leci delikatnie muzyka jazzowa faktycznie każdego uspokaja i działa kojąco na stres, zmęczenie, złe samopoczucie. Aczkolwiek są też dni koncertowe, które doprowadzają nawet do trwałego uszkodzenia słuchu. W zawodzie barmana jest to bardzo duże zagrożenia wynikające z specyfiki miejsca pracy. 5cio czy 6cio godzinny koncert, na którym dźwięki osiągają około 100db jest bardzo męczący i jedyne o czym sie marzy po wyjściu gości z lokalu to cisza, spokój. Często nawet po długim koncercie tak szumi w głowie że zdażają się nieprzespane noce, co skutkuje wieloma niedopilnowanymi sprawami. Także jak najbardziej muzyka jest OK, ale do pewnych granic;) Pozdrawiam

  36. Cóż…wpływ muzyki na psychosomatyczny ustrój człowieka jest ogromny! Piszę to z własnego doświadczenia, a także z racji zawodu, do którego się przygotowuję – kończę właśnie studia podyplomowe z Muzykoterapii 🙂

  37. Ja mam 31 lat i wychowalem sie na heavy metalu.bardzo kocham ten rodzaj muzyki,ale zauwazylem,ze po godzinnym relaksowaniu sie przy takiej muzyce robie sie agresywny,pelen zlosci,i mam ochote wrucic do mojego nalogu alk.co mam zrobic skoro innej muzy nie potrafie sluchac,chociaz probowalem.mam depresje.