Przemoc seksualna w Polsce

Ze względu na płeć, kobiety są poważnie narażone na doświadczenie przemocy seksualnej. W wielu przypadkach gdy dojdzie do tragedii, postanawiają milczeć. Dzieje się tak, ponieważ strach przed oprawcą, wstyd, zażenowanie oraz obawa przed napiętnowaniem ze strony społeczeństwa są na tyle silne, iż kobiety wolą zachować tę tragedię dla siebie. Czy rzeczywiście w samym środku XXI wiecznej Europy, jakakolwiek ofiara przemocy seksualnej zasługuje na takie traktowanie?

Przemoc seksualna w Polsce

Czym jest przemoc seksualna?

Mianem przemocy seksualnej określamy szereg działań związanych ze sferą seksualną danej osoby, wykonywanych wbrew jej woli. Zaliczamy do niej m.in:

  • molestowanie seksualne
  • gwałt
  • stręczycielstwo
  • zmuszanie do prostytucji
  • handel ludźmi w celach seksualnych
  • okaleczanie narządów płciowych (głównie w tzw. “krajach trzeciego świata”)
  • zmuszenie do przeprowadzenia aborcji

Przemoc seksualna w Polsce

Z międzynarodowych badań IVAWS (International Violence Against Women Survey) przeprowadzonych w naszym kraju wynika, iż próby gwałtu lub samego gwałtu doświadczyła co 9 Polka. Zadajmy sobie pytanie, ile kobiet nigdy nie przyznało się do bycia ofiarą gwałtu? Ile z nich nigdy nikomu nie powiedziało o doświadczaniu innych form przemocy seksualnej? Możemy sobie tylko wyobrazić jak ogromna jest skala tego problemu…

Jak przerwać milczenie?

Doświadczenie przemocy seksualnej jest niezwykle traumatycznym przeżyciem, wpływającym zarówno na psychikę jak i zdrowie fizyczne. Oprócz piętna na psychice ofiary, może również dojść do problemów zdrowotnych związanych np. z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jak natomiast przerwać milczenie? Jak to zrobić, gdy ludziom tak łatwo przychodzi ocenianie innych osób? Często słyszy się, że cała procedura prawna – od zgłoszenia gwałtu aż po samą rozprawę – są dla kobiet wyjątkowo upokarzające. Z zeznań kobiet które stały się ofiarami gwałtu jasno wynika, iż w niektórych przypadkach oskarżenia o gwałt są zupełnie bagatelizowane przez funkcjonariuszy. Jeżeli zeznania zostaną jednak spisane, to rozpoczyna się długa i bolesna podróż wirująca wokół gwałtu, w której kobieta w wyjątkowo niedelikatny sposób, bez opieki psychologicznej, wypytywana jest o najdrobniejszy aspekt tamtej traumatycznej sytuacji. Nic więc dziwnego, że tak wiele kobiet nie przyznaje się do bycia ofiarami przemocy seksualnej.

Są ludzie którzy chcą Ci pomóc!

W dzisiejszych czasach istnieje wiele fundacji i organizacji, które pomagają kobietom zmagającym się z przemocą seksualną. W wielu przypadkach działalność taką prowadzą osoby, które same w przeszłości doświadczyły podobnych sytuacji. Z tego też względu tak bardzo zależy im na niesieniu pomocy i jak nikt inny potrafią zrozumieć i udzielić wsparcia. Instytucje zajmujące się pomocą ofiarom przemocy seksualnej oferują kompleksową pomoc psychologiczną oraz pomagają przejść przez najtrudniejsze chwile.

Pamiętajmy o tym, że ofiara każdej przemocy – nie tylko tej seksualnej – w pełni zasługuje na otrzymanie rzetelnej i fachowej pomocy. Jeżeli wiemy, że ktoś z naszego otoczenia może mieć taki problem – REAGUJMY! Bezczynność i ignorowanie sprawy jest najgorszym co tylko możemy zrobić. Może ta osoba czeka właśnie na moment, w którym ktoś wyciągnie do niej rękę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *