Zapewne niejeden raz zetknęliśmy się z przypadkami, kiedy to w szkole dochodziło do dręczenia i znęcania się nad pewnymi osobami. Niektórym mogłoby się wydawać, że takie zachowania są normalne – przecież to tylko dzieci! Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak tego typu zachowania wpływają na dalsze życie ofiar szkolnych łobuzów.
Depresja, psychoza i używki…
Fińscy naukowcy dowiedli, że ponad 20% dzieci które doznały przemocy psychicznej i fizycznej w szkole, w dorosłym życiu będzie wymagało pomocy psychiatry lub psychoterapeuty. Znacznie częściej cierpią one na depresję, stany lękowe, psychozy oraz są podatniejsze na uzależnienie się od narkotyków, papierosów czy też alkoholu.
Przemoc w szkole
Przemoc wśród rówieśników to doświadczenie, które ma ogromny wpływ na ich przyszłe, dorosłe życie. Nie są to tylko drobne bójki czy wyzwiska. Coraz częściej dochodzi do ciężkich pobić, poniżania, szydzenia oraz przemocy seksualnej. Skutki tych zachowań mogą być opłakane i prowadzić nawet do samobójstwa.
Czy oprawca może stać się ofiarą?
Dawanie przyzwolenia i utrwalanie agresywnych zachowań w stosunku do swoich szkolnych kolegów i koleżanek, w przyszłości odbija się również na samych oprawcach. Skutki tych działań są jednak nieco inne. Tego typu osoby, w dorosłym życiu często angażują się w działalność przestępczą, mają problemy z używkami oraz w dalszym ciągu stosują przemoc – w stosunku do swoich własnych dzieci czy partnera. Według nich nie ma w tym oczywiście nic złego, jednak dobrze wiemy że nie są to rzeczy powszechnie akceptowane.
Ofiara w szkole = ofiara w pracy? Niekoniecznie…
Duża część osób, które w szkole doświadczały mobbingu, w późniejszych etapach swojego życia przyjmuje postawę ofiary. Jednak nie dzieje się tak zawsze. Są ludzie, którzy potrafią odciąć się od szkolnej przeszłości i chcą zmienić coś w swoim życiu. Determinacja i samozaparcie sprawiają, że stają się wykwalifikowanymi i cenionymi pracownikami, a nawet właścicielami dobrze prosperujących firm.
Jeżeli Twoje dziecko doświadcza w szkole przemocy, to nie pozostawiaj tego bez reakcji! Jest to niezwykle trudna i stresująca sytuacja, dlatego Twoja pociecha powinna wiedzieć, że nie jest sama i może liczyć na Twoje wsparcie.
Dodaj komentarz