Afirmacje

Czym są afirmacje?

Afirmacje są to pozytywne myśli, które wybiera się świadomie i zaszczepia w swoim umyśle w celu pozyskania pożądanego efektu.

  • myśli są to fale elektromagnetyczne o nieznanym zasięgu, ingerujące bezpośrednio w procesy zachodzące wewnątrz komórki ustroju człowieka
  • człowiek ma 50 tys. myśli dziennie

Zastanówmy się ile w tym gąszczu myślowym jest zwątpienia, nienawiści, są to pociski wymierzone w samego siebie i osłabiają bardziej niż choroba.

Nasza podświadomość działa jak bierny i skrupulatny magazyn pamięci i jeśli przez dłuższy czas wciskamy w nią schematy myślowe typu:

  • jestem pechowcem
  • nikt mnie nie kocha
  • wszyscy się na mnie uwzięli
  • ludzie są podli

To wrócą one do nas w podobnej formie.

Kiedy celowo dostarczymy swojej psychice określone treści, które zostaną narzucone podświadomości poprzez częste powtarzanie uzyskamy pożądany efekt na psychikę, wymażemy stare schematy myślowe i spowodujemy trwałe, pożądane zmiany w naszym życiu.

Wyrażanie uczuć pozytywnych (dobrze jest mówić ludziom, o tym, co w nich lubimy).

Trudności przed wyrażaniem uczuć pozytywnych

  • nie warto o nich mówić bo osoba do której to czujemy wie o tym lub czuje to intuicyjnie
  • uczucia pozytywne są tak subtelne, że nie da się ich przekazać
  • przekazywanie uczuć pozytywnych może kogoś popsuć, rozpuścić
  • uczucia pozytywne wzrastają w milczeniu
  • wyrażanie uczuć pozytywnych stanowi zobowiązanie
  • wyrażanie uczuć pozytywnych jest możliwe tylko w sytuacjach bliskich

Przykłady afirmacji

  • jestem spokojny, pewny siebie
  • teraz osiągnę moje cele
  • moja pamięć jest poszerzona
  • potrafię zapamiętać wszystko

27 odpowiedzi na “Afirmacje”

  1. sam pana widok wywołuje pozytywne wrażenie to że trzeba o sobie samym myśleć pozytywnie to istotne i nie dać się tym którzy cię chcą zciągnąć w dołek i zgadzam się z tym że za mało nawzajem nacodzień mówimy sobie rzeczy pozytywnych że zostawiamy je tylko na wielkie okazje cieszę się że pana poznałam

  2. jestem pechowcem
    nikt mnie nie kocha
    wszyscy się na mnie uwzięli
    ludzie są podli
    Jestem pomiędzy jednym a drugim…
    Cieszyc sie małymi rzeczami – jak byłem mały , to sie cieszyłem…
    Zyjmy chwilą – życie chwilą zostawmy motylom..
    W kazdym człowieku jest jakies dobro – stań pod więzieniem… i czekaj:))

  3. Ciekawa strona !
    Prosze, niech Pan wstawi linki do jakiś ośrodków relaksacyjnych, wyrosłem z przedszkola.:))
    Czy gospodarstwa agroturystyczne, nie moga byc poza sezonem, miejscem spotkań z Panem..
    Inna kadrą… nie ma takiej potrzeby???
    w jakis grupach ludzi,no powiedzmy z pewną świadomością własnych problemów.. powiedzmy ich uporządkowania..
    Dlaczego nie ma licznika wejscia na strone ???

    pozdrawiam
    paweł

  4. Afirmacja to przesionek szczęścia, niestety nie zawsze dostępny, a jeszcze gorzej jak utracony, tak jak raj utracony albo szczęśliwe dzieciństwo.

  5. afirmacja jest to coś naprawdę fajnego przeczytałam już troche literatury na ten temat i rzeczywiście jesli staniemy rano przed lustrm i wypowiemy kilka pozytywnych słow np. jaki świetny dzień nastał to naprawde to działa i nawet trudne sprawy stają sie o wiele łatwiejsze. żałuje tylko że afirmacja że teściowa jest wspaniała nie dziła a może w to nie wierze? pozdrawiam

  6. Wyrażanie pozytywnych myśli w stosunku do własnej osoby jest bardzo korzystne, gdyż stymuluje nasz rozwój osobisty. Uważam, że afirmacja jest bardzo potrzebna w naszym życiu, dzięki niej możemy zaakceptować samego siebie, pokonać swoje kompleksy. Możemy dzięki niej zobaczyć świat w innych barwach.

  7. Pozytywne myśli, otóż to, tego właśnie brakuje każdemu z nas.
    Afirmacja to umiejętność nad którą z pewnością trzeba pracować, pielęgnować ją w sobie i nie zapominać o niej.
    W trudnych sytuacjach należy pamiętać, że pozytywnym myśleniem jesteśmy w stanie pokonać wszystkie swoje problemy.
    Nie bójmy się wyrażać swoich uczuć, okazujmy je innym, wówczas one wracają do nas. Wtedy nie jeden problem wyda się o wiele mniejszy i łatwiejszy do rozwiązania.
    Wydaje mi się, że równie ważnym elementem jest otaczanie się ludzmi, z których emanuje ciepło, sympatia, energia oraz radość z życia a odizolowanie się od ludzi, którzy mają negatywne podejście do życia, takie osoby mają na nas toksyczny wpływ i nic pozytywnego nie wniosą do naszego życia.

  8. Codziennie przed wyjściem do pracy mówię sobie “wszystko będzie dzisiaj dobrze”,a w stanach wściekłości (w które wpadam dość często) powtarzam jak mantrę “jestem spokojna”, natomiast nigdy nie pomyślałam, że powyższe “zabiegi”, które dotąd praktykowałam to afirmacje?!
    Czytając ten artykuł pomyślałam, że skoro z reguły pomaga mi to w przetrwaniu kolejnego dnia w pracy i opanowaniu moich napadów złości to czemu by nie zastosować afirmacji także w innych sytuacjach życiowych, i zaczęłam się zastanawiać…
    Jakie mogłyby by być jeszcze inne afirmacje?
    Poszperałam w internecie i okazało się, że nie tylko znalazłam przykłady afirmacji (i dostałam odpowiedź na swoje pytanie)ale również znalazłam metody afirmowania.
    Właściwie,wciągnął mnie ten temat i raczej na poszukiwaniach jedynie w internecie się nie skończy…
    A póki co… “Moja pamięć jest poszerzona”…
    “Potrafię zapamiętać wszystko”…
    W końcu w piątek EGZAMIN!!!

  9. Witam,
    bardzo ciekawy artykuł. Przyznam , że do tej pory nie zdawałam sobie sprawy jak pozytywne myślenie może wpłynąć na nasze życie . Od dziś postaram się stosować afirmacje i przekonywać do nich moich bliskich. Z pewnością uda mi się to!

  10. Nasz umysł uczy sie i zbiera doświadczenia przez całe życie. Od dziecka jesteśmy ładowani informacjami ze swiata zewnetrznego , na ich podstawie tworzymy wizję i postrzegamy subiektywną rzeczywistość. Myslę, że afirmacje to pierwszy krok do zmiany naszych wzorców, zmiany sposobu myślenia, a co za tym idzie naszych emocji i interpretacji zdarzen. Afirmacje pomagają budować wiarę w siebie i swoje możliwości.

  11. Nasze myśli wiążą się z aktualnym stanem emocjonalnym. To jak postrzegamy rzeczywistość, ludzi, nas samych- również wpływa na nasz tok myślenia. Nie zawsze łatwo powiedzieć i równocześnie wprowadzić w nas przekonanie: “Dziś mam dobry dzień, dobrze spałam, świetnie wyglądam, jestem szczęśliwa i nic nie zepsuje mojego nastroju”. Dlatego uważam, że afirmacji trzeba się nauczyć, potrzeba codziennej praktyki pozytywnych myśli. Myśli nie są całkowicie poza naszą kontrolą, są wyuczone i można świadomie nimi kierować.

  12. Afirmacja jest to umiejętność której powinniśmy być nauczeni, o ktorej powinniśmy wiedzieć i nie zapominać.Rodzice są bazą naszych pierwszych doświadczeń życiowych i wiadomości nie tylko o świecie ale też o samych sobie.To od nich zależy jak dziecko postrzega samego siebie i innych.Jeżeli nauczą nas jak wyrażć swoje uczucia,wierzą w nas i nasze umiejętności, dają nam poczucie bezpieczeństwa i akceptacji i nie będą nam malować świata tlko w czarnych kolorach to my będziemy myśleć pozytywnie.Takie samo zadanie spada ne nauczycieli i pedagogów, którzy nie powinni tylko narzekać jaka jest młodzież zla ale powinni wiedzieć że nikt nie jest doskonałyale w każdym z nas jest coś dobrego tylko trzeba to dostrzec.

  13. Afirmacja to bardzo ciekawe zjawisko. Świadome myśli, pozytywne myślenie są niezwykle potrzebne w zwariowanym współczesnym świecie.

  14. Przydałaby się ogolna terapia pozytywnego myslenia dla nas wszystkich polakow a szczegolnie media ,aby przekaz był bardziej optymistyczny .
    Czlowiek scptyczny musi przebywac wsrod ludzi radosnych

  15. Któż nas może lepiej znać niż my sami. Jeśli będziemy dostrzegać to co jest w nas dobre i będziemy sie tym dzielić z inni – wtedy świat będzie dla nas bardziej przyjazny, a na tym bardzo nam zależy. Dajemy innym to co posiadamy, więc dajmy uśmiech, radość i życzliwość

  16. Zadbajmy o nasze myśli,a one zadbają o nas.Dobrze jest mieć pod ręką jakąś afirmację np:”Zawsze jestem bezpieczna i spokojna,gdyż w moim życiu pojawiają się same pozytywne i korzystne wydarzenia”

  17. Myśle, że pozytywne nastawienie jest bardzo ważne w życiu człowieka. W moim- napewno… Często przed sytuacjami stresowymi, związanymi z egzaminami czy życiem osobistym, wykorzystuje afirmacje, by się nieco “podbudować”. Pozytywne myślenie pomaga mi nabrać pewności siebie i uwierzyć w osiągnięcie czegoś na pozór “nieosiągalnego”. Z natury jestem optymistką, większość niepowodzeń czy trudności bagatelizuje, zwłaszcza jeżeli nie mam na nie wpływu, bo po co niepotrzebnie się przejmować? W dzisiejszym świecie jest wiele zła, przemocy i strachu. Tego świata nie zmienimy, ale możemy zmienić siebie- pogoda ducha, dobroć i wzajemna miłość napewno nam w tym pomogą. Warto dostrzegać nawet najmniejsze miłe rzeczy czy gesty, warto żyć z uśmiechem,na przekór pokręconemu światu…

  18. Ciekawy artykuł. Czytając go poprawił mi się nastrój:) Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę jak duże znaczenie odgrywają nasze myśli. Nie są świadomi tego jak wiele mogliby osiągnąć zmieniając tylko swoje nastawienie. Zamiast tego ubolewają nad niepowodzeniami i rezygnują z walki. Negatywne myśli przyciągają negatywne zdarzenia, więc nie pozostaje nam nic innego jak negatywne myśli zastąpić pozytywnymi afirmacjami;)

  19. “Człowiek ma 50 tys. myśli dziennie..” wow! Ciekawy artykuł. Pozytywne myślenie to podstawa, jak widać afirmacja jest bardzo potrzebna w naszym życiu i każdy z nas powinien o tym pamiętać.

  20. Ostatnio przeczytałam w pewnym artykule o przeprowadzonym badaniu przez naukowców z Uniwersytetu Waterloo i Uniwersytetu New Brunswick poprosili badanych, by powtarzali słowa:”Jestem kochany/kochana”, a następnie sprawdzili ich nastrój i samoocenę, a co ciekawe grupie osób o niskim poczuciu własnej wartości zaobserwowano gorsze samopoczucie niż u osób, które nie powtarzały sobie pozytywnej frazy. Natomiast osoby mające wysoką samoocenę poczuły się nieco lepiej.
    Badacze poprosili również uczestników, by wypisali pozytywne i negatywne myśli o sobie. Okazało się, że osoby z niską samooceną miały lepszy nastrój wtedy, gdy pozwolono im myśleć o sobie negatywnie niż wtedy, gdy musiały skoncentrować się wyłącznie na afirmacji.
    Sądzę, że nadmierna, nieumiarkowana afirmacja może u osób mających niską samoocenę prowokować negatywne myśli.
    Uważam, że bardzo dużo zależy od osobowości człowieka, nie każdemu wmawianie pozytywnych słów pomoże i sprawi nagłą zmianę toku myślenia, że wszystko to co było czarne stanie się kolorowe! Twierdzę że dotyczy to kwestii indywidualnej. Mi samej negatywne myśli przychodzą z łatwością, więc stopniowo uczę się afirmacji.

  21. Artykuł bardzo ciekawy. Uważam, że każdy w dzisiejszym, zabieganym świecie może się pogubić i wtedy potrzebne jest pozytywne nastawienie do życia, w czym na pewno mogą pomóc afirmacje. Myślę, że są one w pewien sposób przydatne do podniesienia swojej samooceny, mogą służyć także jako “motor napędowy”, który mobilizuje do działania. Dlatego nie warto pogrążać się w ciemnym, negatywnym nastawieniu, które może wywołać u nas stany depresyjne. Wystarczy jedynie nauczyć się pozytywnego myślenia, a problemy rozwiążą się same 🙂

  22. W moim życiu afirmacje są bardzo ważne. Uważam, że pozytywne nastawienie jest połową sukcesu. Mówi się, iż wiara czyni cuda i chyba coś w tym jest:) a tym, którzy nie potrafią stosować afirmacji polecam przeczytać “Potęgę podświadomości” i “Sekret”.

  23. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że afirmacja to moc pozytywnego myślenia, ponieważ sposób w jaki myślimy przekłada się na to, co dzieje się w naszym życiu. Zadaniem jej jest skasowanie starych informacji i umocnienie nowych i pozytywnych zwyczajów, które dotyczą myślenia i zachowania. Afirmacja “lubię siebie” jest pozytywna i osobista. Stałe jej powtarzanie powoduje zaakceptowanie jej jako aktualnego opisu rzeczywistości jakiej pragniemy. Zaczynamy czuć się lepiej ze sobą i we wszystkim co robimy. Afirmacje sprawiają ze nasz potencjał staje się nieograniczony. Powtarzając oświadczenia zgodne
    z wizerunkiem osoby jaką chcemy się stać, możemy zwiększyć nasz entuzjazm, pobudzić odwagę, poprawić panowanie nad uczuciami i umocnić szacunek do siebie….{ zmiany odbywają się od wewnątrz na zewnątrz. Zanim na zewnątrz staniemy się osobą, którą chcemy zostać, musimy stać się nią w swoim wnętrzu..}.Jednak ostatnio coraz częściej uczeni twierdzą, że powtarzanie sobie słów typu : ‘’ Jestem kochany’’ czy ‘‘ Akceptuję siebie w stu procentach’’ pomaga jedynie osobom, które mają wysokie poczucie własnej wartości.
    W przypadku osób o niskiej samoocenie taka afirmacja nie tylko nie przynosi pozytywnych efektów, ale wręcz staje się przyczyną złego samopoczucia. Ponieważ samoakceptacja jest odbiciem tego, co dzieje się w naszym życiu – należy raczej budować pewność siebie, niż wmawiać sobie, że jest lepiej niż w rzeczywistości. Sądzę, że poczucie własnej wartości zależy od naszych relacji z rodziną i z przyjaciółmi, od tego jaką mamy pracę, jest także związane z tym, czy jesteśmy zadowoleni z własnego wyglądu. Przede wszystkim jednak zależy od tego, jakie mamy doświadczenia. A nasz umysł uczy się i zbiera doświadczenia przez całe życie. Informacje te są gromadzone a formę jaką przybierają stanowi system naszych myśli i przekonań….i tu pojawia się ważna rola afirmacji, która pozwoli świadomie uporządkować nasze formy myślowe oraz zmienić te, które są dla nas ograniczające na te, które są pozytywne i budujące.

  24. …..zgadzam się ze stwierdzeniem, że afirmacja to moc pozytywnego myślenia, ponieważ sposób w jaki myślimy przekłada się na to, co dzieje się w naszym życiu. Zadaniem jej jest skasowanie starych informacji i umocnienie nowych i pozytywnych zwyczajów, które dotyczą myślenia i zachowania. Afirmacja ‘’ lubię siebie’’ jest pozytywna i osobista. Stałe jej powtarzanie powoduje zaakceptowanie jej jako aktualnego opisu rzeczywistości jakiej pragniemy. Zaczynamy czuć się lepiej ze sobą i we wszystkim co robimy. Afirmacje sprawiają ze nasz potencjał staje się nieograniczony. Powtarzając oświadczenia zgodne
    z wizerunkiem osoby jaką chcemy się stać, możemy zwiększyć nasz entuzjazm, pobudzić odwagę, poprawić panowanie nad uczuciami i umocnić szacunek do siebie….{ zmiany odbywają się od wewnątrz na zewnątrz. Zanim na zewnątrz staniemy się osobą, którą chcemy zostać, musimy stać się nią w swoim wnętrzu..}.Jednak ostatnio coraz częściej uczeni twierdzą, że powtarzanie sobie słów typu : ‘’ Jestem kochany’’ czy ‘‘ Akceptuję siebie w stu procentach’’ pomaga jedynie osobom, które mają wysokie poczucie własnej wartości.
    W przypadku osób o niskiej samoocenie taka afirmacja nie tylko nie przynosi pozytywnych efektów, ale wręcz staje się przyczyną złego samopoczucia. Ponieważ samoakceptacja jest odbiciem tego, co dzieje się w naszym życiu – należy raczej budować pewność siebie, niż wmawiać sobie, że jest lepiej niż w rzeczywistości. Sądzę, że poczucie własnej wartości zależy od naszych relacji z rodziną i z przyjaciółmi, od tego jaką mamy pracę, jest także związane z tym, czy jesteśmy zadowoleni z własnego wyglądu. Przede wszystkim jednak zależy od tego, jakie mamy doświadczenia. A nasz umysł uczy się i zbiera doświadczenia przez całe życie. Informacje te są gromadzone a formę jaką przybierają stanowi system naszych myśli i przekonań….i tu pojawia się ważna rola afirmacji, która pozwoli świadomie uporządkować nasze formy myślowe oraz zmienić te, które są dla nas ograniczające na te, które są pozytywne i budujące :))
    Pozdrawiam 😉

  25. …..zgadzam się ze stwierdzeniem, że afirmacja to moc pozytywnego myślenia, ponieważ sposób w jaki myślimy przekłada się na to, co dzieje się w naszym życiu. Zadaniem jej jest skasowanie starych informacji i umocnienie nowych i pozytywnych zwyczajów, które dotyczą myślenia i zachowania. Afirmacja ‘’ lubię siebie’’ jest pozytywna i osobista. Stałe jej powtarzanie powoduje zaakceptowanie jej jako aktualnego opisu rzeczywistości jakiej pragniemy. Zaczynamy czuć się lepiej ze sobą i we wszystkim co robimy. Afirmacje sprawiają ze nasz potencjał staje się nieograniczony. Powtarzając oświadczenia zgodne
    z wizerunkiem osoby jaką chcemy się stać, możemy zwiększyć nasz entuzjazm, pobudzić odwagę, poprawić panowanie nad uczuciami i umocnić szacunek do siebie….{ zmiany odbywają się od wewnątrz na zewnątrz. Zanim na zewnątrz staniemy się osobą, którą chcemy zostać, musimy stać się nią w swoim wnętrzu..}.Jednak ostatnio coraz częściej uczeni twierdzą, że powtarzanie sobie słów typu : ‘’ Jestem kochany’’ czy ‘‘ Akceptuję siebie w stu procentach’’ pomaga jedynie osobom, które mają wysokie poczucie własnej wartości.
    W przypadku osób o niskiej samoocenie taka afirmacja nie tylko nie przynosi pozytywnych efektów, ale wręcz staje się przyczyną złego samopoczucia. Ponieważ samoakceptacja jest odbiciem tego, co dzieje się w naszym życiu – należy raczej budować pewność siebie, niż wmawiać sobie, że jest lepiej niż w rzeczywistości. Sądzę, że poczucie własnej wartości zależy od naszych relacji z rodziną i z przyjaciółmi, od tego jaką mamy pracę, jest także związane z tym, czy jesteśmy zadowoleni z własnego wyglądu. Przede wszystkim jednak zależy od tego, jakie mamy doświadczenia. A nasz umysł uczy się i zbiera doświadczenia przez całe życie. Informacje te są gromadzone a formę jaką przybierają stanowi system naszych myśli i przekonań….i tu pojawia się ważna rola afirmacji, która pozwoli świadomie uporządkować nasze formy myślowe oraz zmienić te, które są dla nas ograniczające na te, które są pozytywne i budujące ;))
    Pozdrawiam 😉

  26. Zgadzam się, że afirmacja jest to umiejętność, którą każdy z nas powinien zarówno posiadać jak i pielęgnować.
    Wszyscy powinniśmy nauczyć się wyrażać swoje uczucia w stosunku do innych oraz samego siebie. Pozytywne myśli powinny nam towarzyszyć szczególnie wtedy, kiedy znajdujemy się w sytuacjach trudnych, ale i w codziennym życiu. W ten sposób sami napędzamy się do działania, a przy pozytywnym myśleniu na pewno więcej można osiągnąć.
    Jednak sądzę, że dużą rolę odgrywa tutaj indywidualna osobowość człowieka i jego temperament.

  27. Chciałbym tylko zaznaczyć że afirmacje powinno formuować się w czasie dokonanym 🙂 Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *