Czy jesteś chory na FOBO?

Wraz z postępem cywilizacyjnym odkrywamy coraz to więcej nowych chorób i przypadłości, które objawiają się w przeróżny sposób. We współczesnym świecie ludzie, zarówno młodsi jak i starsi, masowo chorują na tajemniczą przypadłość o nazwie FOBO. Czy to już epidemia?

Czy jesteś chory na FOBO?

Czym jest FOBO?

FOBO to nic innego jak skrót od angielskiego Fear Of Being Offline. Strach przed byciem odłączonym od wirtualnego świata pojawił się wraz z wprowadzeniem stałego dostępu do Internetu w naszym życiu.

Obecnie z siecią możemy łączyć się z każdego miejsca na ziemi poprzez smartfon, tablet, laptop, a nawet telewizor. Możliwości te wykorzystujemy m. in. do pisania wiadomości, rozmów głosowych, przeglądania portali społecznościowych, oglądania filmów, słuchania muzyki.

Gdy Internetu zabraknie…

Strach przed byciem odciętym od Internetu to tak naprawdę strach przed utratą części naszego codziennego życia. Jak przecież można funkcjonować bez Internetu?!

Okazuje się jednak, że problem ten może być bardziej złożony niż nam się powszechnie wydaje. Znaczny rozwój branży IT sprawił, że coraz więcej firm zajmuje się administrowaniem stron www, kont na portalach społecznościowych, a o sklepach internetowych nie wspominając. Brak dostępu do Internetu przez 2 – 3 dni mogłoby prowadzić do strat oraz znacznego spowolnienia usług.

Internet to nie tylko Facebook

Wszyscy zapewne spotkaliśmy się z typem osoby, która w panice co 5 minut sprawdza swój profil na Facebooku. Żadna wiadomość czy też powiadomienie nie mogą umknąć jej uwadze. Swobodny dostęp do Internetu nie ogranicza się jednak jedynie do Facebooka i innych portali społecznościowych. Dzięki transferowi danych możemy bez ograniczeń korzystać m. in z nawigacji oraz map, co znacznie ułatwi nam podróż czy też wybawi z opresji gdy zgubimy się w obcym mieście.

Zapewne powiecie Państwo, że wszystkie te rzeczy można zastąpić starymi, poczciwymi rozwiązaniami. Czy jednak stały dostęp do Internetu nie ułatwia nam życia? To przecież dzięki niemu możemy robić niemal wszystko będąc w dowolnym miejscu na świecie. Należy jednak rozróżnić FOBO od uzależnienia od Internetu, gdzie sieć staje się bezpośrednim czynnikiem pogorszenia naszego standardu życia i relacji z innymi ludźmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *