Czym jest przemoc domowa?

Przemoc domowa to zjawisko, które w dalszym ciągu przybiera na sile. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z faktu, że ofiarami przemocy mogą być osoby z naszego bliskiego otoczenia – znajomi z pracy, dzieci sąsiadów, przyjaciele z uczelni. Ofiary często godzą się na takie życie, będąc uzależnionymi od swoich oprawców – psychicznie i ekonomicznie.

Przemoc domowa

Przemocy w rodzinie możemy przypisać 4 charakterystyczne cechy:

  • naraża zdrowie lub życie ofiary
  • stosowana jest umyślnie
  • narusza prawa i dobro jednostki
  • sprawca zawsze pozostaje silniejszy

Rodzaje przemocy

Przemoc fizyczna i emocjonalna

Większość z nas kojarzy przemoc domową z dotkliwym pobiciem czy też katowaniem. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje również przemoc psychiczna, emocjonalna. W jej przypadku można pokusić się o stwierdzenie, że jest ona znacznie gorsza. Na pierwszy rzut oka nie możemy jej zauważyć, jednak pozostawia ogromny ślad na psychice ofiary.

Przemoc seksualna

Jedną z najdotkliwszych rodzajów przemocy domowej jest przemoc seksualna. Krzywda wyrządzona w tej sferze jest wyjątkowo dotkliwa. W takich sytuacjach często dochodzi do brutalnych gwałtów połączonych z pobiciami. Przerażające jest to, że w niektórych przypadkach przemoc seksualna odbywa się na linii rodzic – dziecko.

Przemoc ekonomiczna

Kontrolowanie finansów również uważane jest za przemoc domową. Oczywiście nie mówimy tutaj o rozsądnym gospodarowaniu pieniędzmi, a o ich znacznym ograniczaniu i odbieraniu gotówki zarobionej przez drugą osobę.

Kobiety czy mężczyźni?

Według statystyk policyjnych z 2015 roku, głównymi sprawcami przemocy domowej są mężczyźni. Tego typu czynów znacznie rzadziej dopuszczają się kobiety – stosunek ok. 73 tys. mężczyzn do 5 tys. kobiet. Warto zauważyć, że do niedawna nie prowadzono badań i statystyk dotyczących kobiet jako sprawców przemocy domowej.

Przyczyny przemocy domowej

Przyczyn przemocy w rodzinie może być wiele. Zaliczamy do nich m. in. choroby psychiczne, niedojrzałość emocjonalną, powielone wzorce, problemy adaptacyjne, frustrację czy też stres. Jednym z najpopularniejszych czynników jest jednak alkohol oraz inne używki, które skutecznie ograniczają samokontrolę człowieka.

Skutki przemocy w rodzinie

Niekiedy ofiary przemocy zmagają się z jej skutkami przez całe życie. Tego typu dramatyczne wydarzenia przyczyniają się do powstawania zaburzeń emocjonalnych, depresji, problemów w kontaktach z innymi ludźmi. Często również same powielają otrzymany wzorzec (zwłaszcza dzieci) i w późniejszym etapie swojego życia nie są w stanie stworzyć normalnego związku.

Przemoc domowa to zagadnienie z którym spotykamy się często, jednak niechętnie mówimy o nim publicznie – chyba że dojdzie do tragedii. Wówczas w temat angażują się również media, jednak nie na długo, ponieważ inne tematy są dla nich o wiele atrakcyjniejsze. Zapominamy o tym jak ważne jest, aby ofiara przemocy otrzymała pomocną dłoń, ponieważ sama nie odważyłaby się na ten krok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *