Słowo „uzależnienie” zagościło w naszych słownikach na dobre. Powszechnie znane uzależnienie od alkoholu, papierosów czy narkotyków nie robią już na nas tak dużego wrażenia jak kiedyś. Zdążyliśmy się do nich przyzwyczaić i w jakiś sposób oswoić się z tymi pojęciami. Emocje wzbudzają natomiast inne uzależnienia, które wydają nam się nielogiczne, a wręcz niedorzeczne. Pamiętajmy jednak o tym, że mogą one dotyczyć każdego z nas.
Uzależnienie od zakupów
Zakupoholizm pierwszy raz został opisany przez Kraepelina i Bleulera na początku XX wieku. Polega on na kompulsywnym kupowaniu różnego rodzaju rzeczy, które często nie są nam wcale potrzebne. Ludzie cierpiący na zakupoholizm bardzo często mają wyrzuty sumienia po dokonanej transakcji, a dodatkowo potrafią doprowadzić się do ruiny finansowej. Znane są liczne przypadki osób popadających w coraz to większe długi, poprzez zaciąganie kredytów i chwilówek na zakupy. Uzależnieni od kupowania bardzo często rekompensują sobie w ten sposób nieumiejętność walki ze stresem i problemami życia codziennego.
Uzależnienie od cukru
Kto z nas nie lubi od czasu do czasu popełnić małego grzeszku i zjeść czegoś słodkiego? Okazuje się, że coraz większa ilość ludzi na całym świecie wykazuje objawy mogące świadczyć o uzależnieniu od cukru. Mowa oczywiście o tym cukrze, który produkowany jest dzięki ludzkiej ingerencji – przecież gotowana marchewka nie wzbudza w nas tyle entuzjazmu co paczka chipsów czy wafelki. Osoby uzależnione od cukru czują praktycznie ciągłą potrzebę jedzenia przetworzonych rzeczy. Walka z tą chorobą jest niezwykle trudna, ponieważ obecnie cukier dodawany jest praktycznie do wszystkiego.
Uzależnienie od seksu
Wielu osobom wydaje się, że uzależnienie od seksu to nie lada frajda i przyjemność. Nic bardziej mylnego. Osoby zmagające się z tą chorobą odczuwają niezwykle silną potrzebę utrzymywania kontaktów seksualnych, niekoniecznie z jednym partnerem. Wzmaga to m. in. ryzyko zachorowania na szereg chorób przenoszonych drogą płciową. Satysfakcja odczuwana przez seksoholika jest krótkotrwała i napędza do podejmowania kolejnych, często ryzykownych czynności seksualnych.
Uzależnienie od kłamstwa
Myślę, że w tym momencie wielu z Państwa łączy uzależnienie od kłamstwa z polityką. Pseudologia zwana również zespołem Delbrücka to patologiczna skłonność do kłamania, polegająca na tym, iż osoba kłamiąca w pewnym momencie przestaje oddzielać prawdę od wymysłów własnej wyobraźni. Co ciekawe, pseudologia może być wynikiem przebytych chorób mózgu.
Uzależnienie od operacji plastycznych
Uzależnienie od różnego rodzaju zabiegów estetycznych możemy bezpośrednio łączyć z dysmorfofobią. Jest to zaburzenie psychiczne opisywane jako „lęk przed brzydotą”. Osoby cierpiące na tę przypadłość są przeświadczone o swoim nagannym wyglądzie, a w swojej urodzie zawsze znajdą jakiś defekt. Skutkiem jest ciągła chęć poprawiania wyglądu m. in. za pomocą operacji plastycznych.
Uzależnienie od opalania się
Tanoreksja, czyli uzależnienie od opalania się, obserwowane jest głównie u młodych kobiet. Wpływ na taki rozwój rzeczy ma niewątpliwie kultura zachodnia – smukłe, opalone ciała uznawane są za jeden ze współczesnych kanonów piękna. Niestety, uzależnienie od opalania może mieć opłakane skutki np. w postaci nowotworu skóry.
Nietypowe uzależnienia to temat rzeka – moglibyśmy je wymieniać godzinami. Ważne jednak jest, aby niepokojące objawy bądź zachowania konsultowane były ze specjalistami. Ludzie często chcą leczyć skutki, a nie przyczyny. My natomiast musimy pamiętać o tym, że przysłowiowa ryba psuje się od głowy, a naprawić możemy ją dzięki pomocy psychiatry.
Dodaj komentarz